Proč jsme se rozhodli přespat v Châlons-en-Champagne, nevím. Snad si někdo z nás pamatoval, že se v okolí města ležícího na ramenech řeky Marny (Mau a Nau) odehrávaly klíčové bitvy, snad že tu stále stojí − navzdory válkám − dvě středověké katedrály, snad že starobylé jméno města, k němuž se rozhodli vrátit tamní občané v roce 1997 (a vygumovali novověké Châlons-sur-Marne), zní jako básnička a voní po bublinkatém víně…
Co si budeme namlouvat, asi právě u šampaňského naše představy začínaly a končily. Mylné představy.
Zapomeňte na malebná úbočí s vinicemi. Kolem Châlons se rozkládají široširé obilné lány. Táhnou se stovky hektarů podél dálnice z Orléansu a sálají prachem, jejž víří kola kombajnů. Zaprášené bylo i samotné město a nic na tom nemohl změnit fakt, že zrovna byl druhý červencový víkend, kdy se všude ve Francii jásá nad dobytím Bastily.
V Châlons se také slavilo, pravda. Za okny radnice svítily lustry, míhaly se uniformy a židle před restauracemi na přilehlém náměstí byly obsazené. Šampaňské se ale nerozlévalo. Číšníci roznášeli pivo s hamburgery a ošklivě zahlíželi na partičky pubescentů a bezdomovců potulujících se okolo.
Společně s nimi jsme se tedy vydali do ulic. Stačilo pár kroků, za prvním rohem zmizely vlajky i květiny, dokonce i náměstí Republiky zelo prázdnotou. Až na náměstí Osvobození nás zastavili policisté a pořádně prošacovali, než jsme mohli vstoupit do městských zahrad a přidat se k lidové veselici. Na trávnících polehávaly rodinky nejrůznějších národností, děti blbly na kolech nebo u-rampě, výrostci čutali fotbálek, posilovali, balili holky a jointy, zatímco postarší dámy a pánové korzovali po břehu Mau (nebo Nau?) a naslouchali promenádnímu orchestru. A přitom, v houpavém rytmu valčíků (zleva) a v drásavých synkopách nedefinovatelné současné hudby (zprava, zleva a snad i seshora?), otcové se synky stříleli na papírové růže, drandili v elektrických autíčkách…
Toulali jsme se tím přízračným, lehce zaprášeným parkem jako omámení, až jsme si připili na 14. červenec lepkavým pivem. A když jsme se vraceli zpět zase liduprázdnými ulicemi, zůstali jsme stát před katedrálou. Ne, nezasáhla nás nadčasovou krásou, ale dojala nás nepatrná kostka v chodníku u jejích vstupních vrat. Zlatě se leskla podpisem: Cabu.
Tak prostě uctívají památku Jeana Cabuta na maloměstě, kde se známý karikaturista, jenž zemřel při útoku na časopis Charlie Hebdo, narodil. Zlaté kostky rozeseli po místech, která měl rád, a jeho kresby opatrují v nové galerii jako rodinné stříbro.
Všechno bylo nějak jinak v Châlons-en-Champagne.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist