Které knihy teď máte na nočním stolku?
Serotonin od Michela Houellebecqa. Je to jeden z mála autorů, kteří zásadní proměny dnešní evropské společnosti sledují z hlediska individuálních lidských příběhů. V Serotoninu jde o devastující dopady globalizace a politiky Evropské unie na venkov. Pro mě jako eurooptimistu je to iritující čtení, ale mimo jiné i od toho je literatura, aby nás nutila chápat právě ty postoje, které nesdílíme.
Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?
Několikrát jsem se zkoušel vracet ke knihám, které pro mě byly určující v mládí. Třeba k Vyhoďme ho z kola ven od Kena Keseyho. Ale dopadlo to špatně. Četl je už jiný člověk a ten zásadní zážitek, který jsem s nimi měl spojený, nešlo oživit. Občas se ale vracím k Halasovi nebo Weinerovi, poezie je v tomto zpřítomňování kupodivu vděčnější. Možná proto, že jí člověk nikdy zcela neporozumí, a ve verších je proto vždy víc z něj samotného, tak se v něm také usazuje hlouběji.
Kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?
Paradoxně dvě knihy, které jsem už četl. Márquezových Sto roků samoty a Kafkův Zámek. Obě jsem četl příliš brzy, abych jim mohl porozumět, a tak mi z nich zůstává jen jakýsi neurčitý dojem podivné fantasmagorie nebo příšerné nudy. Ale současně se mi některé scény občas bezdůvodně vynoří v paměti, jako by se samy dožadovaly nějakého znovupřečtení.
Se kterou autorkou byste rád zašel na skleničku dobrého vína a na co byste se jí chtěl zeptat?
Mám to štěstí, že se současnými českými autorkami chodím na víno nebo na kafe rád a často a můžu se zeptat na cokoliv, co mě zrovna napadne, takže mě momentálně nic nenapadá. Z těch zřejmě neuskutečnitelných setkání bych rád poznal Milenu Jesenskou. Ne že bych chtěl vědět něco konkrétního, ale tato spisovatelka, novinářka a hrdinka byla ve 20. až 40. letech minulého století svědkyní i aktérkou převratu literárního i dějinného.
A se kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let? Anebo byste si troufl s ním ztroskotat na pustém ostrově?
S Karlem Čapkem. Fascinuje mě mnohovrstevnatostí svého talentu, ale možná ještě víc tím, že se ho dokázal v zásadní historické chvíli vzdát ve prospěch společenského angažmá. Že člověk, který napsal noetickou trilogii, je tentýž, který napsal Matku nebo Bílou nemoc.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist