Hrady a zámky pravidelně navštěvoval už jako kluk, považuje je za naprosto přirozenou součást života – patří do naší kultury a národních tradic. „Miloval jsem hrad Andělskou Horu. Z Petřína přes hvězdárnu to býval můj pravidelný pěší výlet,“ vzpomíná Bedřich Loos, který dnes s rodinou žije uprostřed krásné přírody nedaleko gotického hradu Hartenberg na Sokolovsku. Chátrající objekt se před dvaadvaceti lety rozhodl koupit a intenzivně se mu snaží vrátit důstojnou podobu. Pořídit si hrad přitom vůbec nebyl jeho původní záměr.
„Hartenberg je krásným a nedoceněným místem, vypínajícím se na ostrohu nad malebným údolím řeky Svatavy. Obklopuje ho park a lesy, sady a pozůstatky historického pivovaru, statku, sýpky nebo původního nádraží,“ popisuje někdejším povoláním strojař či provozní rekreačního centra, který však vždy směřoval právě k přírodě, muzice, divadlu, cestování a dějinám, v nichž má očividně přehled. „Historie Hartenbergu je velmi poučná a plná příběhů, které formovaly nejen regionální, ale dokonce mezinárodní vztahy. Hartenberg znamená doslovně z němčiny Tvrdá hora a to plně ilustruje jeho podstatu: je tvrdý, nepoddajný a krásný i v té své syrovosti.“
Byl tu jen divoký les
Hrdá syrovost však neodpovídá zřícenině v zanedbaném stavu, jak hrad před zásahem Bedřicha Loose a jeho přátel vypadal. „Hartenberg coby královský hrad kdysi vlastnily velmi silné rody na pomezí Česka a Německa,“ popisuje současný majitel, jak impozantní bývalo celé místní panství.
Zkáza vzácného historického objektu podle něj započala bezprostředně po druhé světové válce. „Mobiliář, sbírky, knihovna, obrazy, vše bylo rozchváceno, převezeno na jiné objekty nebo zničeno. Padl i pivovar z roku 1603, sýpka, velkostatek a další historická zástavba,“ vypráví posmutněle dnešní kastelán.
Hartenberg znamená Tvrdá hora, což plně ilustruje jeho podstatu: tvrdý, nepoddajný a krásný i v té své syrovosti.
Mohlo by se zdát, že od prvních dobrovolnických brigád v 80. letech se situace obrátila k lepšímu, hrad i nádvoří ale nakonec někdo úmyslně zapálil a shořel také celý přilehlý park. Když Bedřich Loos Hartenberg kupoval, byl zde jen kopec suti a divoký les. Podařilo se mu hrad postupně vyklidit, zdokumentovat a díky archeologickým výzkumům a stavebně historickým průzkumům poznat kus jeho nejstarší historie.
Laskavec, červen 2019: Bedřich Loos
„Začali jsme s postupnou stabilizací a rekonstrukcí jednotlivých prostor. Dnes jsou již obnovená téměř dvě patra paláce včetně kaple Tří králů. Vysprávky byly nutné i v dochovaných gotických sklepích.“ Podařilo se zastřešit věž, opravit špýchar ze 17. století, Bedřich Loos se též pustil do záchrany přes sto let staré bývalé školy, která jeho rodině a četnému zvířectvu nyní poskytuje zázemí. Prostory školy slouží i k různým akcím spjatým s hradem a už několikrát zde proběhl sraz pamětníků z řad bývalých žáků.
Na přilehlý pivovar z roku 1603 Bedřichu Loosovi prý zatím síla nezbývá. „V posledních dvou letech je situace trochu složitější, protože naše záchranná iniciativa nedostala žádnou podporu od ministerstva kultury, přitom ta je pro nás nepostradatelná. Bohužel nám není přáno, a práce se tím pádem zbrzdily,“ krčí rameny.
Dnes jsou již obnovená téměř dvě patra paláce včetně kaple Tří králů, zastřešili jsme věž, opravili špýchar ze 17. století…
Na základě iniciativy Bedřicha Loose a jeho spolupráce s organizací Inex-SDA se na Hartenbergu od roku 2000 vystřídalo více než tisíc dobrovolníků ze 76 zemí světa – nejen při obnově hradu, ale i v rámci umělecky a environmentálně zaměřených projektů. „Nejvíc jim vděčíme za odstranění suti z celého objektu a přetřídění materiálu. V druhém patře hradu jsme proto zřídili takzvaný dobrovolnický sál, kde mají pomocníci své fotografie.“ Dobrovolníci ze zahraničí navíc zvolili hrad jako místo pro svá budoucí setkávání, třeba na divadelních workshopech či sportovních utkáních.
Historie nás přesahuje
Protože Hartenberg leží v sociálně poněkud vyloučené oblasti bývalých Sudet, je proces obnovy zcela zdevastovaného a přitom historicky cenného území o to náročnější. „Jsme moc rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci s bývalými trestanci nebo dlouhodobě nezaměstnanými, Romy či sociálně znevýhodněnými spoluobčany. Myšlenka učit tyto lidi řemeslu na obnově středověké památky byla na začátku možná odvážná, ale tenkrát jsme nad tím takhle nepřemýšleli,“ bilancuje Bedřich Loos s tím, že výsledek nakonec předčil všechny jeho představy a i lidé s nedokončeným základním vzděláním se podle něj naučili špičkové řemeslné dovednosti.
Na hradě dokonce vznikla stavební huť, která pomáhá s obnovou památek v celém regionu i za jeho hranicemi. V prostorách gotického stavení každoročně probíhá řada akcí – Hradní slavnosti, Mše svaté, Tříkrálová procesí, Mikulášská jízda s parními vlaky či Hartenberské strašení.
Je důležité si uvědomit, že existují věci jako historie a její odkaz, které nás přesahují.
„Do budoucna by měl hrad sloužit všem, kteří podpoří hodnoty, jimž věříme. Je důležité si uvědomit, že existují věci jako historie a její odkaz, které nás přesahují. Že je potřeba pečovat o životní prostředí, učit se staré řemeslné dovednosti, nebát se spolupracovat a vzájemně se obdarovávat,“ říká Bedřich Loos vizionářsky. Hrad a okolní území bude potřebovat ještě hodně energie, za svou snahu však současný kastelán právě získal titul Laskavec.
Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.
Laskavec, červen 2019: Bedřich Loos
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist