Více než padesát let nevystavovaný obraz Františka Kupky bude vrcholem aukce Galerie Kodl v neděli 26. května na pražském Žofíně. Olej Plochy příčné II, kompozičně vystavěný na Kupkově oblíbeném schématu protínání svislých a vertikálních diagonálně pootočených ploch, vznikl v roce 1923. Jeho protějškový obraz Plochy příčné I má ve sbírkách Národní galerie v Praze. Ačkoliv se dražené dílo nacházelo více než 70 let v jediné pražské soukromé kolekci, bylo dlouho známo pouze z černobílých fotografií. Naposledy byla malba vystavena na Kupkově retrospektivě v roce 1968 ve Valdštejnské jízdárně. Její vyvolávací cena je stanovena na 28 milionů korun, ovšem Kupka je v současnosti nejdražším autorem českých aukcí, a lze tedy předpokládat, že vzhledem k tomu i k výjimečnosti obrazu nebude zdaleka konečná. Jako nezvěstné byly dlouho označovány také obrazy Mlékařka nebo V kostele Jakuba Schikanedera, které aukce rovněž nabídne (čtyři a 2,5 milionu korun). Delší dobu se na veřejnosti neobjevil ani velkoformátový olej Jindřicha Štyrského Hold Picassovi (osm milionů korun).
Galerie Art nabídne ve stejný den v pražském Mánesu více než 250 položek výtvarného umění. Nejdražším dílem aukce bude s vyvolávací cenou 1,9 milionu korun obraz Karla Špillara o velikosti více než dva na tři metry s názvem Dary země. Vznikl v polovině 30. let 20. století pro výzdobu České pojišťovny v Praze. Špillarovo malířské dílo se na trhu příliš často neobjevuje, o monumentálnějších realizacích, kterým se umělec věnoval spíše sporadicky na počátku a na konci své kariéry, to platí dvojnásob. Z roku 1906, doby pařížského pobytu autora, pochází pak další rozměrný olej Koupání, ovlivněný soudobou francouzskou malbou (900 tisíc korun). Sběratelé budou také moci usilovat o další z oblíbených motivů Bretaně Jana Zrzavého, tentokrát o drobnou monochromní malbu Přístav na Île de Sein z poloviny 30. let minulého století (600 tisíc korun).
Tentokrát v Thunovské ulici, v pražské galerii brněnské aukční síně Zezula, se ve čtvrtek 30. května uskuteční její 63. aukce. Z velké části bude zaměřena na fotografii, jak je u tohoto dražebníka často zvykem. Snad vůbec poprvé v historii domácích aukcí bude možné usilovat o fotografii Karla Teigeho. Snímek Akt za záclonou vytvořený s pomocí výtvarných technik koláže, dekalku (využití otisku) a tušové kresby Teige vytvořil na přelomu 30. a 40. let 20. století. Raritě fotografie odpovídá i její vyvolávací cena − půl milionu korun. Ačkoliv o fotografie Františka Drtikola na aukcích nouze nebývá, o jeho vrcholných pracích z konce 20. let minulého století to úplně neplatí. Ty jsou jak v Česku, tak v zahraničí hodnoceny nejvíce a často dosahují vysokých cen. Nabízený bezejmenný autorský kontaktní pozitiv velkého formátu, který kombinuje ženský akt s geometrickou kompozicí, je typickou prací tohoto autorova období (700 tisíc korun).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist