Vedoucí oddělení pokročilých materiálů a organické syntézy v Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky Jan Storch
Foto: Milan Bureš
Výsledky svých výzkumů chce vždy uplatnit v praxi. Když se zabýval výbušninami, odpaloval pařezy v lese. A když pak s kolegy extrahoval nepsychotropní látky z konopí, bylo jasné, že budou využity třeba v dermatologii.

Není mu ještě čtyřicet a řídí několik firem, které vykupují technické konopí od farmářů z celé Evropy. Ve svých laboratořích z něj extrahují nepsychotropní látky, takzvané kanabinoidy, a na jejich základě vytvářejí řadu produktů. Od kosmetiky, která byla tento týden uvedena na český trh, až po nejrůznější zdravotnické prostředky, jež se zatím s úspěchem prodávají třeba v Jižní a Střední Americe. "Do podzimu budeme některé další přípravky nabízet už také v Česku, do pěti, maximálně osmi let bychom měli regulérně vyrábět otestované léky z konopí. Máme ambice vybudovat standardní farmaceutickou firmu využívající kanabinoidy," nepochybuje Jan Storch.

Na první pohled úspěšný byznysmen, který má našlápnuto v odvětví, jež stoupá strmě nahoru. Má to jedinýdrobný háček. Tento mladý muž nestudoval ekonomii, nemá ani titul MBA. Prvním povoláním, jehož se nevzdává, je vědec. A poměrně umanutý. Právě věda − respektive nedostatek peněz pro vědecký výzkum − jej přiměla podnikat.

Kdy jste naposledy kouřil marihuanu?

Je to už několik let, zkoušeli jsme to s kamarádem na chalupě. A já toho nechal, protože se ukázalo, že mám po tom tachykardii.

Jan Storch (38)

◼ Co si pamatuje, chtěl být vědcem a zabývat se chemií. Dnes působí jako vedoucí oddělení pokročilých materiálů a organické syntézy v Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky.

Tam se svým týmem a ve spolupráci s komerčními subjekty vyvinul průmyslovou metodu separace kanabinoidů z technického konopí.

◼ Nyní se věnuje komercializaci vyvinutého know-how a jeho uplatnění v produktech, jako jsou kosmetika, zdravotnické prostředky a léčivé přípravky – a to ve firmách CB21 Pharma, PharmaCan a CBDepot.

To je bušení srdce, že?

Ano. Ale stejně bych to už nikdy nezkusil. Od té doby, co jsem odpovědná osoba pro zacházení s omamnými a psychotropními látkami v Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR a také ve firmě, která zpracovává technické konopí, nemohu si dovolit, abych byl pozitivní na THC, tedy tetrahydrokanabinol.

To chápu. A co si vůbec myslíte o kouření marihuany z rekreačních důvodů?

Nepodporuju jej. Myslím si, že potenciál této rostliny se má využívat v medicíně, a ne jako další legální droga. Kouření marihuany snižuje prestiž konopí, které bylo už před více než dvěma tisíci lety známo jako velmi účinná léčebná látka. Bohužel když se dnes řekne konopí, každý si nejprve představí psychotropní THC.

Ale v konopí jsou hlavně nepsychotropní kanabinoidy a o ty jde především.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.