V úterý 16. dubna dopoledne vládlo v centru Paříže dusné ticho. Zvláště v okolí Louvru a Cité. Anebo se to lidem, kteří tou dobou procházeli po nábřeží Seiny, jen zdálo? Doprava se přece nezastavila, až na hermeticky uzavřený prostor okolo Notre-Dame byly křižovatky plné aut, mopedistů a cyklistů a chodců, ale jako kdyby se někam vytratil ten typický pouliční rachot. Žádné klaksony, žádné pokřikování prodavačů suvenýrů či turistických průvodců svolávajících přes pidimikrofonky poutníky. Na tom tichu mělo určitě svůj podíl úterý, kdy je pravidelně muzeum Louvre uzavřeno a v okolních ulicích je méně lidí. Ti, kteří tam ale procházeli, mlčeli. Co také říkat, když nedaleko ještě doutná spáleniště?
Stejnou otázku si určitě musela položit Michelle Obamová, která měla ten samý den předstoupit před 20 tisíc diváků v Bercy, v tamní AccorHotels Areně. Pařížská zastávka byla předposlední evropskou štací na jejím světovém turné, při němž propaguje svou knihu Becoming (česky Můj příběh). Začalo loni na podzim v USA a bude završeno tuto neděli 12. května opět v Americe. Už dnes se dá ale říct, že to byla hvězdná tour. Někdejší první dáma USA je všude nadšeně vítána a její knihy jdou na dračku. Nejinak tomu bylo i v Paříži.
Zase postavíte Notre-Dame!
"Hoří Notre-Dame," řekl mi řidič. "Notre-Dame? Ale to přece není možné! To si snad dělá legraci," pomyslela jsem si. A i když jsem už pak slyšela ty zprávy, doufala jsem: Třeba hoří jen někde v okolí, třeba dům vedle. Ale přece nemůže spadnout Notre-Dame!"
Co se dočtete dál
- Co pro Michelle Obamovou znamená Paříž a její katedrála Notre-Dame?
- Jak odpovídá její matka, když se jí lidé ptají, jak dokázala vychovat tak úspěšné děti?
- Na co se Michelle Obamová v duchu připravovala, když její manžel ohlásil svou kandidaturu na prezidenta?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.