Znovuobjevená Bretaňská krajina Jana Zrzavého bude hlavním lákadlem aukce European Arts v sobotu 4. května. Plátno s pohledem na typickou bretaňskou náves zřejmě nezachycuje konkrétní místo, ale spíše směsici dojmů a pohledů z okolí městečka Camaret, které umělec často ztvárňoval. Obraz si zřejmě dost považoval, neboť ho vystavil již na své samostatné výstavě v Aventinské mansardě na podzim roku 1928, tedy krátce po jeho vzniku. Následovala řada dalších výstav včetně Benátského bienále v roce 1930 a souborné autorovy výstavy v pražském Obecním domě o deset let později. Několik posledních desetiletí však obraz zůstal očím odborníků, sběratelů i zájemcům o umění skryt. Aukční síň European Arts ho nyní nabízí k prodeji s vyvolávací cenou 3,8 milionu korun. Do první pětice Zrzavého zatím nejdráž prodaných děl patří dvě krajiny právě s bretaňskými výjevy. Rekord drží od listopadu 2017 Kalvárie v Locronanu II s kladívkovou cenou 14,2 milionu korun. V katalogu chystané aukce European Arts jsou více než dvě stovky děl. Za ztracenou byla považována například také jedna ze studií k monumentálnímu historickému obrazu Václava Brožíka Tu Felix Austria, nube! (2,9 milionu korun).
Aukce Antikvity Praha s číslem 31 se uskuteční v sobotu 18. května odpoledne v pražském sídle aukčního domu a nabídne historické zbraně a starou techniku, tedy například části výstroje, lovecké soupravy, historické hodiny, hodinové stroje i hodinářské náčiní, zámky nebo dalekohledy. Velmi kvalitní ukázkou z výroby míšeňské porcelánky jsou hodiny s dámou a psíkem zdobené cibulovým dekorem a zlacením (154 tisíc korun). Nejdražší položkou aukce zhruba 130 předmětů je pak skvostný, bohatě zdobený železný štít s reliéfním dekorem bitevních scén, nejspíše německá práce ze 16. století (386 tisíc korun).
Poměrně obskurní příhoda se váže k nadcházející aukci síně Aurea Numismatika, která se kromě platidel zaměřuje také na faleristiku − vyznamenání, řády, medaile a příbuzné artefakty. Dražba proběhne rovněž v neděli 18. května a v jejím katalogu je s vyvolávací cenou 18 tisíc korun k mání první rektorský řetěz pražské Vysoké školy ekonomické z 50. let minulého století. Teprve po tom, co se řetěz v katalogu objevil, zjistila škola, že v jejích sbírkách chybí. Případ nejspíše bude prověřovat policie. Za fakt, že dražený předmět nepochází z trestné činnosti, však neodpovídá aukční síň, ale jeho vlastník, tedy ten, kdo artefakt do aukce dal. Aurea Numismatika kromě toho nabídne více než tisícovku zajímavých položek − od antických po československé mince.
Večerní aukci vybraných uměleckých děl chystají na neděli 19. května do Nové síně v pražské Voršilské ulici také Prague Auctions. Do uzávěrky ega! však dražebník nezveřejnil o aukci bližší informace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist