Ráno jsem si pustil televizi, sedl si před ni a ukusoval krajíc chleba s pomazánkou. Do téhle příjemné siesty zapadala i půvabná moderátorka soukromé televizní stanice čtoucí zprávy z obrazovky, která je zřejmě umístěna kdesi nad mojí hlavou. To byl hezký začátek dne. Ale pak jsem se zaposlouchal: „U mexických břehů vylovili rybáři hned několik mrtvých želv. V domově důchodců v malém městě na Moravě se objevil svrab a považte, loni ho tam měli taky! Karolína Plíšková má ráda New York…“ A takhle by zřejmě pokračovala, kdybych to celé nezastavil. Asi se nebudete divit, že se ve mně cosi vzepřelo – ne, tohle poslouchat nebudu.

Vždyť to je novodobé Rádio Jerevan! Aha, mladší z vás nevědí, co to znamená. Za bývalého režimu to byla vymyšlená rozhlasová stanice přinášející absurdní zprávy o stavu věcí v socialistickém táboru. Typickým dotazem v tomto duchu bylo, zda je pravda, že na Rusi roste obilí jako telegrafní sloupy. „Ano,“ zněla odpověď, „někdy i hustěji“. Rádio Jerevan tedy představovalo způsob, jak si z tehdejšího režimu dělat legraci.

Ale kdo si ji teď dělá z nás, pro koho jsou podobné ranní zprávy určeny? Samozřejmě chápu, že existuje řada sociálních bublin a v každé z nich budou rozdílné požadavky na informační obsah, ale tahle produkce je zbytečná pro všechny, ať už přemýšlí, nebo třeba zrovna vůbec nepřemýšlí. Navíc si představuji, jak ty zprávy vznikají. Nejspíš tak, že kdosi sedí u počítače a surfuje po internetu. Ledaže… Ledaže by to celé bylo úplně jinak. Nemají třeba svého speciálního dodavatele?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.