Éra levné medicíny je nadobro pryč a mladá generace si bude muset k již tak vysokým částkám za léky nebo všelijaké implantáty zvyknout připisovat o nulu víc. To je holý fakt a nic s ním neuděláme.

Takovým příkladem je nová skupina léků na snížení hladiny cholesterolu. Pokud je bude užívat čtyřiasedmdesát rizikových pacientů po dobu dvou let, pak se dohromady vyvarují jednomu kardiovaskulárnímu úmrtí nebo jedné cévní mozkové příhodě nebo jednomu infarktu. To celé za přibližnou cenu mezi patnácti a osmnácti miliony korun! Prostě takhle jsou ceny nastaveny a nečekejme, že to budou lékaři, kdo by proti tomu protestoval. Podobně šílené částky mohou omezit jen národní regulátoři. Mají na to zajímavý nástroj, jímž je prodloužení života o jeden rok. Jeho cena se odvíjí od ekonomické síly státu a u nás již o něco přesáhla milion korun (teď už aspoň víte, kolik stojíte).

A teď raději něco optimistického. Naše šance na dlouhý život jsou přesto mnohem lepší než v minulosti, a to i kdybychom na současné extravagantní ceny medikamentů nechtěli nebo nemohli přistoupit. Tu hlavní naději představují nové znalosti o prevenci kardiovaskulárních onemocnění, jež jsou největší hrozbou pro zdraví světové populace.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.