Pohled na průčelí směřující do ulice. Impozantní rám odlehčuje objem, z boku se přimyká ke zdi vnější schodiště vedoucí do samostatného bytu.
Foto: Ester Havlová
Dům navržený architektkou Markétou Cajthamlovou má výraz i charisma. Vnímáme jeho pevnost, užitečnost a především krásu.

Zaujala mě už od prvního okamžiku, kdy jsem na ni narazil na severozápadním rozhraní Prahy. Se zájmem jsem sledoval, jak roste. Vypadala hezky, už když se stavěla z monolitického betonu, a ještě lépe poté, co získala konečnou fasádu z cihelných pásků, které mezi okny střídají dřevěné obklady. Nestává se to často, ale přišlo mi, že je taková, jaká má být, protože přesně a samozřejmě zapadla na svou pozici.

Vila na kraji Prahy

◼ Autorky: Markéta Cajthamlová, Daniela Slížová
◼ Projekt: 2014
◼ Realizace: 2017–2018
◼ Zastavěná plocha: 195 m²
◼ Užitná plocha: 448 m²

Průzkum

Než jsem se rozhodl o ní napsat, prozkoumal jsem pozoruhodnou lokalitu, do níž je vila začleněna. Stojí na vyvýšené městské výspě, odkud jsou daleké rozhledy a kde se vám zdá, že je všechno jako na dlani − což není iluze, ale důsledek toho, že příznivě vanoucí větry pročišťují zdejší ovzduší. Pěkně tu pofukuje, smog nedostane šanci se usadit, takže lidé mají dostatek kyslíku a − je to z mé strany čiročirá spekulace − díky tomu i pravděpodobně lepší náladu než jinde. V těsné blízkosti vily se vine půvabná lipová alej, chránící korunami pěstěnou louku a dětské hřiště. Lze hovořit o svébytném geniu loci: ocitáme se v jakési přechodové fázi Prahy, kde se ještě drží městské rostlé struktury, ale metropole se už pomalu − a nevyhnutelně − začíná rozpouštět do přilehlých polností.

jarvis_5c6e7ef0498e4c328e95a42d.jpeg
Vzdušnost architektonické koncepce Markéty Cajthamlové je patrná v každé části vily
Foto: Ester Havlová

Vila se mezi sousedními domy z meziválečného období, které tehdejší stavebníci budovali bez ambicí o estetické pozdvižení lokality, nedá přehlédnout. Nahradila právě jeden takový dům, který ani nemělo smysl přestavovat: v případě náhrady nového za staré v architektuře platí, že pokud nejde o památkově chráněný objekt a přinese-li nová stavba vyšší kvalitu, je bourání starého morálně opodstatněné. Navíc, v tomto konkrétním případě byla situace ještě více jasná, než tomu bývá obvykle, neboť se návrhu ujala Markéta Cajthamlová, která je pokládána za absolutní českou špičku v projektování rodinných domů. Její architektonické kreace se vyznačují přirozeným řádem, kde vše do sebe samozřejmě zapadá, a stejně působivou, neokázalou formou, která je propracovaná do nejmenších detailů. Vila hledí do ulice severním průčelím, kdežto do zahrady směřuje na jih, a obyvatelé tak mohou užívat maximální možnou míru oslunění.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.