Byl velmi chytrý. Vlastně ne, byl geniální. Dokonce nejgeniálnější ze všech, se kterými jsem kdy pracoval. Když se tohle o někom řekne, budete si myslet, že přeháním. O to víc, když ho přirovnám ke kombinaci matfyzáka a ajťáka, jenž vystudoval medicínu a byl vynikajícím a velmi empatickým lékařem. Několik let jsme vedle sebe pracovali, byli dobrými kamarády a s odstupem let si uvědomuji, že patřil k lidem, kteří mě v životě nejvíce ovlivnili.

Po několika letech ho přilákalo vábení Mayo Clinic. Cestou tam ještě splnil odbornou zkoušku lépe než 99 procent absolventů amerických lékařských fakult a pak už ho čekala rezidentura i fellowship na nejslavnějším místě medicíny na světě. Bylo to tehdy stejně raritní, jako kdyby fotbalista z Prahy přestoupil do Realu Madrid. Abych nezapomněl, rok a půl ještě strávil výzkumem na Harvardu, kam si z Mayo Clinic odskočil. Tudíž teď asi i vy uznáte, že svým intelektem neokouzlil pouze mne.

Jenže život zpravidla není tak jednoduchý, jak se zdá na první pohled. Po návratu do Prahy zjistil, že místní prostředí mu příliš nesvědčí, a proto se opět stěhoval přes Atlantik. Tentokrát už natrvalo. A já čekal, kdy se jeho hvězda vyhoupne na výzkumné medicínské nebe a na desítky let z něj nesleze. Nestalo se. Samozřejmě, byl skvělý, měl spoustu prestižních vědeckých publikací, ale tu úplně nejvyšší sféru si nepodmanil.

Když jsem nedávno četl v Harvard Business Review článek americké psycholožky dr. Boyesové, opět jsem si na něj vzpomněl. Víte, jakých je pět důvodů, proč mimořádně chytří lidé nemusí v pracovním životě uspět natolik, jak byste byli předpokládali?

(I.) Tím nejdůležitějším je fakt, že se tak koncentrují na svůj intelekt, že podceňují rozvoj ostatních stránek své osobnosti a s tím spojených dovedností. Od dětství jim totiž k úspěchu stačí jejich chytrá hlava a například jistou míru diplomacie většinou nepotřebují. (II.) Mohou mít potíže s týmovou prací, poněvadž zkušenost jim říká, že v kolektivu nakonec stejně vždy udělali to samé, jako když pracovali sami, a to zpravidla pomaleji, než kdyby to dělali bez asistence ostatních.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.