Proč ty oči vydloubáváš?" pravila pohoršeně obtloustlá matrona samý fald, napresovaná v nepadnoucích olivově zelených šatech posetých blyštivými flitry. Nakulmované vlasy měla obarvené do zrzava, což vzhledem k jejímu věku působilo poněkud nepatřičně. "Oči míval táta vůbec nejradši, to bylo jeho. Co? Bobane, řekni." Našpulila rty a udělala zvuk, jako by vysávala z horké uvařené hlavy mléčně zakalené oko.

Boban neřekl nic a nezúčastněně sledoval, jak jeho manželka vykrojila žábry a opláchla doposud ještě syrovou hlavu ve dřezu. Položila ji do hrnce a rutinním pohybem setřela krev na kuchyňské lince. Nato vzala opět do ruky nůž a z bezhlavého kapřího skeletu odřízla ocasní ploutev.

"Já jsem nikdy ploutve do polívky nedávala," vyštěkla matrona.

"U nás se dávaj," opáčila snacha a přihodila ploutev do hrnce.

"Kdepak zbytky, maso!" Matrona zalovila v kabelce pověšené na opěradle židle. Vyndala krabičku cigaret a zapálila si. "Čisťounký masíčko bez kostí. Na polívce se šetřit nevyplatí, to mi věř. Jakmile se nepovede polívka, stojí potom celej Štědrej večer za pendrek a může bejt pod stromečkem třebas perpetuum mobile za milion peněz," řekla a natáhla se přes svátečně nazdobený stůl. Vánoční cukroví sesypala na jeden talíř, aby si z toho druhého udělala popelník.

"Ty neděláš pracny?"

"Letos ne."

"A proč mi neřekneš? Od čeho máme mobily? Stačilo, kdybys mi bejvala zavolala, maminko, nemám čas upíct pracny − dělala jsi vosí hnízda?"

"Ne," odvětila snacha. Natočila do hrnce vodu a dala ji vařit na sporák. Matrona potáhla z cigarety a kouř vyfoukla nosem, jako když býk na koridě vyfrkne zprudka nozdrami a rozvíří prach v aréně. Hned vzápětí se jí naskytla další šance k útoku, když snacha vyndala z lednice balíček s kořenovou zeleninou a začala krájet mrkev na kostičky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.