Vyznavače adrenalinu doprovází při přechodech hor na lyžích anebo je zasvěcuje do ledolezení, další dobrodruhy zase učí, jak se mají pohybovat na ledovcích. Padesátiletý Vít Novák svou práci i po letech miluje a je hrdý na to, že byl u toho, když se zakládala Česká asociace horských vůdců (ČAHV), jež má jako jediná v tuzemsku licenci IFMGA (International Federation of Mountain Guides Associations). Tím se řadí ke špičce v oboru. Mimochodem − z jejího popudu se skialpinismus i na českých horách zabydluje stále víc. Jen v Krkonoších už existuje osm oficiálních skialpových tras, které schválili i ochránci přírody.

"Být horským vůdcem byl můj dávný sen," říká Vít Novák. Doufal prý, že tato profese musí na českých horách − ačkoliv tu nejsou ani dvoutisícovky − mít své opodstatnění jako kdekoliv jinde. Navíc Alpy jsou blízko. "Měl jsem štěstí, že jsem se potkal se stejně naladěnými lidmi, s Josefem Šimůnkem a Ladislavem Jiráskem, a společně jsme asociaci prosadili. Výpravy, které pořádáme pro zájemce, se snažíme zajistit po všech stránkách co nejlépe, stejně ale je nakonec nejdůležitější, aby se sešla dobrá parta lidí. Jedině když vládne pohoda, dokážete si pobyt v horách skutečně užít."

Na akcích, které známý horský vůdce pořádá, není příliš času na trudnomyslnost, naopak "jde se hned zostra do toho". Vít Novák nejdřív zájemce o skialpinistickou výpravu vezme na lehčí túru. "Třeba na osmihodinový pochod s převýšením tisíc metrů anebo si dáme tři kolečka na lyžích kolem lyžařského areálu Monínec, to je tak na čtyři pět hodin s převýšením 700 metrů. Takový testík si udělám vždy. Buď tady na Táborsku, nebo někde poblíž v Rakousku," vysvětluje podmínky. A když se někdo na tomto zkušebním výletu "utaví", pak prý takový začínající skialpinista většinou ze svých původních plánů sleví. "Naštěstí ještě neztratili soudnost," konstatuje horský vůdce.

jarvis_5c096b2c498ec86e3884afae.jpeg
Vít Novák
Foto: Vít Novák

Průvodce není vůdce

Zájem o výlety mimo sjezdovky či běžecké stopy v posledních letech strmě narůstá. Podle Víta Nováka to však není novinka: "Skialpinismus je tady od samých počátků lyžování, to dobře vědí naši krkonošští kolegové, vždyť první skialpinisté byli tamní pašeráci. Pohyb na lyžích je jednou z nejpřirozenějších zimních aktivit. Po letech prožívá skialpinismus renesanci a není divu, že se stal i předmětem komerce. To je ale úplně jedno, hlavně že dostane lidi do přírody," míní Novák.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se