Tomáš Garrigue Masaryk byl po roce 1918 úspěšný, slavný, ale vyčerpaný muž. Ovšem možná měl více času se věnovat rodině, například vnukům, i přátelům.
Foto: ČTK
5 otázek pro Pavla Kosatíka, který svou nejnovější knihu o prvním československém prezidentovi nazval Jiný TGM. Vydává ji nakladatelství Paseka 18. října v rámci Velkého knižního čtvrtku.

1. Přídavné jméno "jiný" směřuje k objevu. Dá se ale ještě v souvislosti s TGM něco objevit? Není už popsaný shora dolů, s prominutím?

Jiný znamená ne ten tradovaný. A my jiného než tradovaného nemáme. Za jeho života bránil kritickému pohledu Masarykův kult, potom byl TGM za obou totalit zakázán. Po listopadu vyšla řada dobrých masarykovských knih Kovtunových, Opatových a dalších. Ale nejsem si jist, zda jsme si tehdy TGM, právě v reakci na ten předchozí komunismus, opět nezjednodušili a nestvořili si z něj nový mýtus. Čtu ho a čtu o něm dlouho, a že by byl popsaný zdola shora, jsem si nikdy nemyslel ani vteřinu. Historické poznání přece nelze chápat tak, že věci jednou objevené se stanou závaznými a platnými i pro další generace. Je to jinak, každá generace se k minulosti vztahuje po svém, potřebuje z ní a vybírá si z ní něco jiného. Přistupoval jsem proto k té práci asi takhle: věděl jsem, že je napsané a nabádané leccos, ale že ty věci nejsou dostatečně promyšlené s ohledem na dnešní dobu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.