Jaké knihy máte na nočním stolku?

Biografii Zdeňka Nejedlého od Jiřího Křesťana, která vyšla před šesti lety, ale já ji tehdy nestihl. Zato jsem četl jeho výbornou knihu o Václavu Talichovi. Pak na stolku leží kniha Roselyne Chenuové, v níž vzpomíná na svou zkušenost z Kongresu pro svobodu kultury, což byla antitotalitní organizace působící od 50. do 70. let 20. století. Knížka se jmenuje En lutte contre les dictatures (V boji proti diktaturám). Doufám, že bude brzy přeložena do češtiny.

Máte zvláště oblíbeného spisovatele?

Mnoho a v různých žánrech. Začněme třeba Montaignem a Valérym, pokračujme básníky Baudelairem, Rimbaudem, Rilkem, Jouveem, Charem, Michauxem a Holanem. Mezi romanopisci jsou to Dostojevskij, Kafka, Gombrowicz a Borges. Ze současných francouzských autorů mám rád rafinovaný styl Jeana Echenoze.

Co jste rád četl, když jste byl malý kluk?

Především dobrodružné příběhy Julesa Vernea, Alexandra Dumase, Waltera Scotta, Hectora Malota či Marka Twaina, knížky Selmy Lagerlöfové, George Sandové a Jacka Londona. Objevil jsem klasická díla v jednodušší verzi − Swifta, Defoea či Dickense. Měl jsem rád pohádky a bajky od Perraulta, Andersena, Grimma a skvělého La Fontainea. Od dvanácti let miluji poezii, v dospívání jsem propadl velkým klasickým románům.

Kterou knihu si musíte ještě v životě přečíst?

Jsem tak vytížený svou profesí, že čtu už jen středoevropskou literaturu. Chtěl bych ale objevovat čínskou a japonskou současnou literaturu a také si přečíst všechno od Orhana Pamuka, který je přesně na půli cesty mezi Západem a Východem.

Vraťme se ale do střední Evropy. Které autory a díla byste doporučil jako řekněme povinnou četbu?

Všechno od Kafky a román Žert Milana Kundery. A pak esej Zotročený duch od Czeslawa Milosze.

Se kterou autorkou byste rád zašel na skleničku vína?

S Věrou Linhartovou. Chtěl bych si s ní povídat o Josefu Šímovi a japonském umění.

A existuje autor, s nímž byste se nebál ztroskotat na pustém ostrově?

Na pustém ostrově bych chtěl poslouchat hudbu − a to celé dílo Bachovo a Mozartovo.

jarvis_5baa2dfe498ec154061216be.jpeg
Foto: Richard Deron