Jaké knihy máte právě teď na svém nočním stolku?

Právě se chystám na knihu od Andrého Gida Penězokazi. Je to román, který mi zatím unikal, ale teď o něm přemýšlíme jako o potenciální látce pro divadelní inscenaci. Pak na mě ještě čeká autobiografie od Andreho Agassiho Open. Dostal jsem ji od své nejlepší kamarádky se slovy: "Přečti si to, je to skvělý a přijdeš na jiný myšlenky…" Tak uvidíme.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele, k jehož textům se čas od času rád vracíte?

Jednoznačně jsou to F. M. Dostojevskij, Jane Austenová, Stefan Zweig a Thomas Bernhard. K těmto autorům se opakovaně vracím.

Co jste četl, když jste byl malý kluk? A potkal jste v té době případně knihu či literární postavu, která zásadně ovlivnila i vaše další kroky v životě?

Přiznávám se, že jsem moc nečetl. Nikdo mě k tomu nevedl a mě to nebavilo. Byl jsem spíš dítě, které stále něco vytvářelo a vymýšlelo. Pořádně jsem začal číst až kolem devatenáctého roku a od té doby ležím v knihách. Velmi mě ovlivnily dvě  − Bratři Karamazovi od Dostojevského a Netrpělivost srdce od Zweiga. U té druhé jsem si při četbě uvědomil, že nebudu-li umět říkat "ne", můžu velmi rychle ztratit kontrolu nad vlastním životem. To byla skvělá lekce. Pokud jde o hrdiny, mám jednu oblíbenou postavu − Elizabeth Bennetovou z Pýchy a předsudku. Miluju její povahu, zranitelnost a humor.

Času máte jistě také tak málo jako my všichni ostatní. Nicméně, existuje kniha, o které víte, že si ji určitě musíte stihnout ještě v tomhle životě přečíst?

Vojna a mír. Straší mě v knihovně už dlouho a stále to odkládám.

Se kterou autorkou byste rád zašel na skleničku dobrého vína a na co byste se jí chtěl zeptat? 

Jednoznačně bych se chtěl setkat s Jane Austenovou. Zeptal bych se jí, co si myslí o feminismu.

A se kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let?
Anebo byste si troufl s ním klidně i ztroskotat a pobývat na pustém ostrově?

Pustý ostrov bych chtěl určitě absolvovat se Shakespearem. Dělali bychom tam divadlo!

jarvis_5ba37d26498ecc37babf42c2.jpeg
Foto: archiv