Jaké knihy máte teď na nočním stolku?

Na nočním stolku mám v tištěné podobě Aussicht auf Mord od Wernera Stanzla, což je rakouský autor a můj dlouholetý přítel, původně novinář. Příběh s kriminální zápletkou se odehrává v současném Terstu s vazbami na rakousko-uherskou monarchii. Dále využívám čtečky, kde čtu v angličtině příběh také s kriminální zápletkou ze současné filmové branže od Charlese Rosenberga "Write to die". O autorovi téměř nic nevím, protože jsem vybíral z nabídky "prime reading" u Amazonu.

Máte nějakého zvláště oblíbeného autora, k jehož textům se rád vracíte?

Nejoblíbenějšího autora nemám, ale v poslední době mě zaujal román Hanse Fallady "Jeder stirbt für sich allein", který se odehrává v období Hitlerovy diktatury a těsně po ní. Je to drsná sonda do toho, co dokáže totalita udělat s lidskými charaktery. Mimojiné jsem si oblíbil i autory ze severu Evropy jako: Adler-Olsen, Henning Mankell, Jo Nesbø, Stieg Larsson… Jsou to přiběhy sice kriminální, ale s mnoha rovinami ze všech oblastí lidské činnosti.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

V raném mládí jsem měl rád životopisy různých malířů, zejména francouzských impresionistů od Henriho Perruchota: Toulouse-Lautrec, van Gogh, Paul Cezanne… To mě asi nastartovalo na dráhu výtvarníka.

Kterou knihu si ještě určitě musíte v tomhle životě přečíst?

Kdysi jsem si prolistoval knihu Druhá světová válka od Winstona Churchilla. Rád bych se k ní vrátil, abych si uvědomil souvislosti vzniku světového konfliktu, ale i důsledky, které měl na poválečný vývoj ve světě. Možná bych se nad tou knihou dozvěděl i něco o tom, jaký vztah mají Angličané k Evropě a proč si zvolili brexit.

Kterou autorku byste rád pozval na sklenku dobrého vína?

Kdyby to bylo možné, zašel bych na sklenku s Marlen Haushoferovou − rakouskou, již nežijící autorkou románu "Die Wand" (Stěna) − a zeptal se jí, co měla proti mužům.

A s jakým autorem nebo autorkou byste se nebál strávit let přes oceán?

Asi bych se nenudil se Světlanou Alexijevičovou. Rád bych se jí zeptal, jakým způsobem (a zda je to vůbec možné?) se zbavuje těch šílených příběhů, které ve svých knihách tlumočí.

jarvis_5b91214a498e38b748349f74.jpeg
Foto: archiv