Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Věřím, že lidi ani knihy nepotkáváme náhodou. Takže je asi příznačné, že mám rozečtenou dystopickou sci-fi Michela Fabera Kniha zvláštních nových věcí, což je text o ztrácení a nalézání domova, lásky a víry. K tomu hltám Tyranii od Timothyho Snydera, který předkládá 20 lekcí z moderních dějin, jež by mohly pomoci pochopit zneklidňující dění i v české společnosti. Obě knihy jsou velmi znepokojivé a věřím, že jejich temné proroctví se nemusí naplnit.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Oblíbenci se mění v čase, ale s velkou chutí bych se vrátil k románům Ladislava Fukse. Jeho dílo na mě v dospívání mělo opravdu velký vliv. Přečetl jsem myslím skoro všechny jeho knihy. Některé dokonce dvakrát, ale Myši Natálie Mooshabrové nebo Variace pro temnou strunu bych si rád přečetl znovu. Jen mít čas.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Byl jsem od dětství vášnivý čtenář, rodiče mě museli od knih vyhánět ven. Začínal jsem mayovkami. Oba díly Vinnetoua jsem přečetl během prázdnin po první třídě, což mi − vzhledem k množství stránek − nikdo nechtěl věřit. Potom mě populárně naučné knihy o alchymii na pár let svedly ke studiu chemie, od níž jsem utekl k divadlu až někdy ve dvaceti. Ale literatura už s tím neměla společného zhola nic. 

Kterou knihu si ještě určitě musíte přečíst?

Mám dlouhé roky rozečtený devítidílný výbor z díla C. G. Junga. Jsem někde před polovinou. Ale už hodně dlouho jsem neměl čas otevřít další díl. Což mě mrzí, protože Jungovo myšlení o lidské duši je pro mě jako režiséra velmi inspirativní.

Se kterou autorkou byste rád zašel na skleničku dobrého vína?

Na pracovním stole mám bestseller Aleny Mornštajnové Hana, jehož divadelní adaptaci chystám na konec příští sezony pro NdB. Po strhujícím čtenářském zážitku bych chtěl stejně silný zážitek nabídnout i našim divákům. Těším se, až si budu s autorkou povídat o tom, jak se toho chystám docílit a co ona na to.

A se kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let? O čem byste si povídali?

Přiznám se, že bych takový zážitek klidně oželel. Ztotožňovat autory s jejich díly bývá velmi ošemetné a může to vést k velkým zklamáním bez ohledu na to, zda jde o spisovatele, herce, malíře nebo skladatele.

jarvis_5b7ea6a2498ea2ce2a6ca327.jpeg
Foto: archiv