Na světě nebylo moc takových šéfkuchařů a restauratérů jako Joël Robuchon, jenž v pondělí zemřel ve věku 73 let v Ženevě, podle francouzského listu Le Figaro na rakovinu. Průvodce Gault et Millau ho v roce 1989 jmenoval "šéfkuchařem století", patřilo mu nejvíc michelinských hvězd a restaurace měl na třech kontinentech. Svým uměním a perfekcionismem taky inspiroval a vyučil mnohé dnešní slavné "televizní" šéfkuchaře, včetně hubatého Gordona Ramseyho.

Nikdy jsem nejedl v žádné z Robuchonových restaurací, jeho kulinářské umění mě ale neminulo aspoň nepřímo. Robuchona totiž proslavila obsese perfektní bramborovou kaší, v jejíž přípravě se ve Francii dokonce koná něco jako národní mistrovství. Na svou slavnou kaši neměl žádný extra tajemný recept, i on ji dělal pouze ze čtyř známých ingrediencí: brambor, mléka, másla a soli. Celé kouzlo tkví v tom, jak ji dělal. Každou fázi proměnil v umění a výsledkem nebyla kaše, ale "pyré". A to musí být delikátně krémové a hebké jako samet. Másla nicméně používal celý náklaďák, v tom byl pravověrný Francouz.

Obyčejná bramborová kaše ale Robuchona symbolizuje i jinak. Nejde totiž o žádnou haute cuisine, ale běžné jídlo, které si všichni vaříme doma. A právě on se i v současné éře gastronomie dělané stále více na efekt nestyděl zůstat u své bramborové kaše, již pokládal za fundament poctivé gastronomie. A když neumíte udělat perfektní bramborovou kaši, nezkoušejte radši dělat ani nic jiného. Gastronomická móda se možná mění, základy dobrého jídla ale zůstávají stejné.

I proto Robuchon vždy bojoval proti extrémům, které gastronomii zachvacují stejně jako politiku. Nejdřív šlo o extrémy tradiční supertěžké francouzské kuchyně, které se záhy proměnily v opačné extrémy tzv. nouvelle cuisine. Robuchon razil zlatou střední cestu: suroviny si vždycky mají uchovat svou chuť, kuchaři jimi nemají zbytečně manipulovat. I on měl své televizní pořady, nikdy z nich ale nedělal lacinou reality show. I v televizi dělal jen poctivé jídlo.

V padesáti letech Robuchon odešel do kuchařského důchodu, protože u svých kolegů viděl až moc předčasných úmrtí nejen ze stresu. Dlouho v něm nevydržel, určitý stres nejspíš sám potřeboval. Po krátké přestávce se proto vrátil a po celém světě otevřel několik restaurací nesoucích jeho jméno. Nakonec měl na svém kontě 28 michelinských hvězd, a to včetně tříhvězdičkových restaurací. Ještě krátce před jeho smrtí dvě singapurské oznámily, že zavírají. Nejen jeho perfektní "purée de pomme" ale po Robuchonovi zůstane navždy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist