Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová
Foto: HN – Lukáš Bíba
Zlata Holušová finišuje v přípravách na letošní Colours of Ostrava, v rámci festivalu má však i čtení v popisu práce.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Střídám své Rumího básně vnitřního smyslu s knihou Vyhořelá společnost od Byung-Chul Han a pak je tam ještě Richard H. Thaler − Neočekávané chování. Vzhledem k tomu, že jsem na Coulours of Ostrava také kurátorem Fora Meltingpot, nutí mě to neustále studovat. A to mě inspiruje a obohacuje.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele, k jehož textům se ráda vracíte?

Asi je to Hermann Hesse. K jeho celému dílu se stále vracím a ještě mám ráda také cokoliv od Toma Robbinse. Mou nejoblíbenější knihou od něj je ta raná − Parfém bláznivého tance.

Co jste četla, když jste byla malá holka? A potkala jste tehdy knihu, která třeba nějakým způsobem mohla ovlivnit vaši budoucnost?

Jako holka jsem milovala všechny foglarovky, v dospívání mě velmi ovlivnil Stepní vlk od Hermanna Hesseho a jistě významný byl pro mne i Tulák po hvězdách od Jacka Londona. Já hlavně v té době četla zuřivě a pořád, asi 15 knih měsíčně, takže jsem byla jaksi v jiném světě.

Kterou knihu byste si chtěla přečíst, ale stále není dost času, a vy přitom víte, že to prostě musíte v tomhle životě stihnout?

Určitě bych si jednou chtěla pořádně, pomalu přečíst Buddhistický theravádový kánon Tripitaka, jen se k tomu musím naučit páli…

S kterou autorkou či autorem byste ráda zašla na dobrou kávu a na co byste se chtěla zeptat?

Mám to trochu zkreslené, protože na Meltingpot do Ostravy zveme každoročně asi 50 spisovatelů z celého světa, a máme s nimi tedy hezký kontakt. Určitě by mě bavilo se tentokrát potkat například s Yannem Martelem a probrala bych s ním iluze a přeludy knihy Pí a jeho život.

A s kterým autorem byste se nebála strávit desetihodinový let? O čem byste si povídali?

Robert Fulghum, to je báječný společník :-) S ním si lze povídat o čemkoliv a bude to s ironií i láskou, zároveň vždy v realitě. Tento pastor je hodně nad věcí.

jarvis_5b474647498e8cf818588058.jpeg
Foto: archiv