Za dobrou kávu se zpravidla platí a rozhodně není řeč o malých částkách. To však neplatí v případě drobného stánku DobroKáva na brněnském Zelném trhu – tady člověk dostane šálek výměnou za příslib dobrého skutku. Takový je nejnovější počin milionáře a filantropa Libora Hoření, který si dal za cíl zlepšit a motivovat českou společnost.

Mladý podnikatel před lety založil server Toprecepty.cz, který dnes navštěvuje více než 2 miliony lidí měsíčně. Prosperující projekt mu spolehlivě zabezpečil živobytí, a protože Libor Hoření vydělává nad rámec svého životního stylu, rozhodl se část zisku investovat do dobrých skutků.

Za svůj poslední počin, projekt DobroKáva, nyní získal titul Laskavec. "Inspirovala mě kniha Dalajlamova kočka, kde se kočka zatoulá do kavárny mnicha a ten místo toho, aby ji vyhodil, přijme ji a dává jí najíst," vysvětluje Hoření. Za kávu z jeho stánku tedy lidé neplatí penězi, nýbrž dobrým skutkem. 

A pokud o své dobrosrdečnosti zrovna nemají jasnou představu, obsluha jim ráda pomůže. "U stánku máme tabuli se seznamem jednoduchých dobrých skutků pro inspiraci. Další variantou je koláček štěstí, kde jsou zapečené konkrétní skutky," pokračuje podnikatel. Lidé si tak například "vylosují" úsměv, kterým druhému zpříjemní den či úkol darovat krev. 

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se