Švýcarský badatel Philippe Favre
Foto: Richard Klíčník
Švýcarský badatel objevil v historii své země zapomenutého rebela, který byl chráněncem Karla IV. Napsal o těch dvou román.

Když přijel Philippe Favre do Prahy poprvé, hned první den jeho ženu na ulici okradli, a tak většinu času promrhal na policejní stanici. Když dorazil letos na jaře podruhé, bylo už naštěstí všechno jinak. Českým čtenářům totiž přijel představit svůj historický román 1352 − V plamenech a těch několik dní, které strávil veřejným čtením, se prostě radoval z jeho úspěchu.

"A kam teď vyrazíte?" zeptala jsem se ho, když konečně podepsal poslední výtisk českého překladu a rozloučil se s posledním čtenářem. "Kam jinam bych šel?" usmál se. "Přece za Karlem IV. Teď už si dám pozor, aby mě nějaký současný lapka nezdržel. A doufám, že ve Svatováclavské kapli nebude zítra po ránu mnoho turistů."

Věřím, že Favreova návštěva Pražského hradu nakonec dopadla dobře. Podniknout ji musel, to bylo jasné. Karel IV. totiž v jeho románu, a tedy i v historii jeho země, sehrál pozoruhodnou úlohu.

Lékař a terorista

Dramatický a objevný příběh z údolí Valais (Wallis), jež se klene nad řekou Rhônou, je rámováno svahy alpských čtyřtisícovek a dnes patří do stejnojmenného kantonu, vystavěl Philippe Favre na postavě Guillauma Perroneta. Tento lékař se ve 14. století postavil do čela vzpoury proti tyranské vládě biskupa Tavela, sídlícího v Sionu, a savoyského hraběte Amádea. Pod Perronetovým vedením a pod praporci několika svobodomyslných šlechtických rodů se několik obcí v údolí Rhôny na určitý čas vymanilo z nadvlády, a i když nakonec byly poraženy, lze toto povstání považovat za jeden z prvních pokusů o nezávislost a sebeurčení, jež nakonec vedly v roce 1848 k ustavení Švýcarské konfederace.

Kde se ale vzal podnikavý Guillaume Perronet, který stál v čele revolty? Jak to, že ho dnes Švýcaři nezmiňují jako svého národního hrdinu? "Naše historie má Viléma Tella. A pak třeba tři odvážné, kteří údajně založili nejstarší konfederaci, ale ve skutečnosti neexistuje jediný historický pramen, který by jejich existenci potvrdil. Naopak Guillaume Perronet byl člověk z masa a kostí," říká Philippe Favre a hned jedním dechem vysvětluje, kde zapomenutého hrdinu objevil. "Jsem členem nadace, která shání peníze pro archeologické výzkumy na zámku Beauregard, a když jsem se někdy v roce 2011 chtěl dozvědět víc o majitelích hradu, narazil jsem v jedné knize z 19. století poprvé na Perronetovo jméno. Další střípky informací se přidávaly postupně: byl to lékař, kanovník, který často řešil spory lidí v obcích i s vrchností. Tu proti sobě nakonec popudil, vedl povstání, a když bylo poraženo, musel emigrovat a řadu let strávil v biskupském vězení. Dnes bychom ho možná nazvali bojovníkem za nezávislost a svobodu, na nějž se však zcela zapomnělo. Oficiální kronikáři ho neměli důvod zmínit, psali dějiny pro vrchnost. Vlastně jsem ho našel náhodou." 

Votivní obraz Jana Očka z Vlašimi, detail tváře Karla IV.
Foto: Profimedia

Philippe Favre se více než třicet let živí ve valaiském kantonu jako pedagog. Roky se zabýval moderními technologiemi, o nichž přednášel dospělým a učil je nová média používat, dnes je také nadšeným dějepisářem. Historii studuje v archivech a nejraději o ní vypráví svým dvanáctiletým žákům, s nimiž také rozvíjí počítačové programy, pomocí nichž modelují původní stavby středověkých hradů, které se v Alpách do dnešních dní dochovaly jen jako ruiny.

Impulzem k sepsání románu, který ve Švýcarsku vyšel s podtitulem Lékař proti tyranii, se pro něho stala kopie listiny, kterou vydal Karel IV. v roce 1354 na hradě Regensbergu a v níž stvrzuje, že bere pod ochranu čtyři obce v údolí Valais i se všemi obyvateli. "Představte si to: Karel IV, římský král, se rozhodl dočasně ochránit asi 4000 až 5000 lidí žijících v Alpách, daleko od jeho moci a vlivu. Poslal dokonce do těch vesnic svého vojenského zástupce, postavil se tak proti biskupovi, který byl vlastníkem tohoto území, a také proti Amádeovi de Savoy. Proč to udělal? Jsem přesvědčen, že právě v tomto momentě sehrál významnou roli Perronet. Ti dva se prostě znali!"

Pasáček a princ

Ideální zápletka pro román: osudové setkání plebejce s panovníkem. Doložit z archivních materiálů, kde se císař s lékařem poprvé potkali, se ovšem Favreovi nepodařilo, a tak se musel uchýlit k fikci. Ta je v románech povolena. "Stanovil jsem si několik hypotéz, co se asi mohlo odehrát, pokud byl císař ochoten tolik riskovat pro venkovského lékaře někde v Alpách. Co Perronet udělal pro císaře?"

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.