"Tohle je známý model ve 3D tiskařské komunitě," říká Daniel Gottwald, majitel dílny FutLab. Stojíme u poliček, v nichž jsou vyskládané různobarevné lodičky. "Má hodně různých úhlů a ploch, proto se na loďce testuje, jestli je tiskárna dobře kalibrovaná," vysvětluje třicetiletý nadšenec do trojrozměrného tisku. Nechal se jím pohltit natolik, že si v Praze před dvěma měsíci otevřel jednu z prvních Do It Yourself dílen, kam si mohou podobně založení tvůrci – říká se jim "makeři" – přijít vyrobit, co se jim zlíbí.

K modernímu kutilství se vousatý mladík dostal před dvěma lety, kdy se začal zajímat o gravírování, tedy o plastické vykreslení nejrůznějších tvarů navržených v počítači na dřevo, kov nebo látku. "Chtěli jsme s přítelkyní vytvořit novou značku rockového oblečení a zjistili jsme, že je drahé, pokud si člověk nechá udělat nějaké specifické nápisy na oblečení. Napadlo mě, že by se logo dalo na džínovinu vygravírovat laserem. Koupili jsme ho a začali to zkoušet. Postupně jsem přešel na 3D tiskárny." 

Každý začátek… 

Začátky ovšem nebyly lehké. Sestavit 3D tiskárnu české značky Pruša, která může (i nemusí) přijít zájemcům rozložená na kusy, lze ještě poměrně snadno, ale spoustu času a pokusů vyžaduje stroj zkalibrovat a vyladit ho na různé materiály – plasty, které mohou mít odlišné vlastnosti. Například umělohmotné vlákno s příměsí kovu se bude chovat jinak než vlákno s kousky dřeva. I taková už jsou dneska k sehnání.

"Začínal jsem vyrábět vázičky, figurky, potom přicházely na řadu obtížnější věci, jako jsou třeba tyhle sochy," ukazuje Daniel Gottwald bustu Sokrata, svého oblíbence. "Je vytištěn z materiálu s příměsí sádry, který se dá přebrousit, aby vypadal jako kámen."

 Foto: Václav Vašků

Hlava staroegyptské královny Nefertiti zase působí, jako by byla odlita z kovu. "Sochy jsou vytištěny podle reálných vzorů, a to díky iniciativě Scan the Word, do níž se zapojila různá muzea z celého světa. Sochy ze svých sbírek skenují a dávají volně k dispozici jako 3D modely, které si může každý sám vytisknout. Je tam asi 12 tisíc příspěvků," vysvětluje moderní kutil. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se