Kam zmizeli kalifornští hipíci
Foto: Shutterstock
Chtěli změnit svět. Hlásali mír a taky lásku, nejen tu platonickou. Jejich minulost se jim buď vpálila do tváře, anebo ji překryl nový život. Vydali jsme se po stopách hippies do někdejšího centra květinové revoluce.

Že mají určitě na co vzpomínat, je na jedné z nich vidět hned, na druhé až v živelné mimice ve chvíli, kdy mi chce vylíčit, co všechno ve svém prvním hippie Volkswagenu prožila.

Celeste Matesevacová a Marcia Dotyová jsou kamarádky. Jak dlouho, ptám se. Prý tisíce let. Spirituální vnímání světa z nich nevyprchalo, i když už bouřlivému mládí zamávaly batikovanou košilí. Tady v Ojai, městečku na úpatí kalifornských Sněžných hor, mají knihkupectví. Dost netradiční i na poměry zdejších obyvatel − je totiž v bývalém kostele, který před pár lety koupily. V přilehlé otevřené zahradě, již stíní 12 vzrostlých buků, ještě stojí zahradní domek, který navrhly, a také nádherný obytný Airstream, obojí plné knih. A skrz lesklou hliníkovou střechu karavanu do nebe míří hlaveň dalekohledu. Když se se mnou Marcia baví, zamyšleně se dívá do okuláru a dost možná se cítí jako tulačka po hvězdách.

jarvis_5b190753498ef1cc72305811.jpeg
Celeste Matesevacová (vlevo) a Marcia Dotyová si v 60. letech zažily svoje. Teď provozují knihkupectví v kostele.
Foto: Eva Srpová

Legendární "busík"

Je to až neuvěřitelné, ale tady v Kalifornii se ke mně bez ostychu přitočí nejméně pět lidí denně, aby se zeptali na auto, ve kterém právě jedu, a vyprávěli mi své historky s jeho dávným předkem. Mám totiž Volkswagen California, vůz, který historicky navazuje na dnes už legendární Volkswagen "bus", tedy slavnou hippie dodávku. Původně kulatou jako doutník, poté od třetí generace hranatou jako podle pravítka. Německý bus se stal nejen v USA, ale i v západní Evropě symbolem květinové revoluce podobně jako Lennonovy brýle, joint a dlouhé vlasy.

Takže můj vůz je vlastně potomek hippie auta. A na děti květinové revoluce působí dokonale magicky. Není lepšího prostředku, jak se k nim dostat a nechat je pak vzpomínat na dobu, kterou většina lidí zná jen z Formanových Vlasů. Už léta se zde tohle auto kvůli vysokému clu na evropské dodávky neprodává, a tak jim o to víc připomene divoké mládí.

Vlastně to vypadá, jako by ho tady kdysi měli úplně všichni. Sice jich tu ještě pár parkuje podél pláží okolo Malibu nebo Santa Barbary, většinou se surfy na střeše, ale nejsou tak běžně k vidění jako škodovky na českém sídlišti. Z mysli bývalých hippies ale "busík" čas neodvál. Vypráví mi, jak v něm ztratili nevinnost, jak ho vlastnila celá parta, jak s ním jezdili na výlety s rodiči. Především s obytnou verzí, která má vysouvací střechu jako stan. V autě se pak dá v noci pohodlně spát a přes den stát u vestavěné kuchyně.

California dobývá Kalifornii

Vraťme se však ke dvěma kamarádkám z Ojai. Například Celeste tenhle vůz dostala od svých rodičů. V 60. letech totiž cestovali po Evropě, v Nizozemsku si pořídili ojetý obytný Volkswagen a strávili v něm léto. Nechtěli se ho zbavit, tak ho nechali z Evropy dopravit lodí do USA. Auto pak dceři věnovali, když jí bylo dvacet. "Mám na něj ty nejlepší vzpomínky," říká mi dáma s jiskrou v oku, kterou vystřídá melancholie, když vypráví, že už busík nešlo opravit a musel z domu pryč.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.