Jít si zaběhat, nebo raději zavřít okna a zůstat doma? I na takové otázky chce odpovědět trojice nadšenců a inovátorů z Ostravy, která vyvíjí osobní měřič ovzduší. S projektem Dustee absolvovala akcelerační program GreenLight a ze závěrečné show si odnesla první místo i několik dalších cen.

S myšlenkou měřiče ovzduší přišel původně Nikola Carić, který v současné době vede neziskovou organizaci Čisté nebe a problematikou životního prostředí se tak zabývá denně. "Pocházím z Olomouce a vždycky jsem tvrdil, že se nebudu stěhovat. Pak jsem se ale oženil, během chvilky se nám narodily dvě děti a teď bydlíme v Ostravě, kde je klima úplně jiné," vypráví pobaveně, když se s ním a jeho dvěma kolegy - Lukášem Smetanou a Ondřejem Řeháčkem - setkáváme v Moravskoslezském inovačním centru, které týmu nyní pomáhá nápad rozvíjet.

Nikola v minulosti dlouhá léta působil jako provozní ředitel několika firem nebo projektový manažer telekomunikační společnosti, kde se naučil, jak fungují technologie. "Hodně mě zaujala myšlenka smart cities, zároveň jsem ale strávil spoustu času na zaměstnaneckých pozicích a v práci, která vlastně nikam nevedla. To jsem se rozhodl změnit," pokračuje. Stal se ředitelem neziskovky, ponořil se do tématu ovzduší a na mezinárodních konferencích se setkal s celou řadou odborníků, kteří přednášejí o tom, jak ovzduší ovlivňuje zdraví člověka.

"Zároveň jsem procházel materiály dokončených projektů a objevil spící projekt Kanárci, který se v podstatě trochu podobal mé představě o zařízení, které by dokázalo spolehlivě monitorovat situaci a přinášet reálná data." Ostravský akcelerátor se potom zdál být skvělou příležitostí, jak nápad zrealizovat. Do týmu se postupně přidal Radim, který má na starosti technické zázemí, Ondřej, jenž se stará o software, a nakonec Lukáš, který projekt prezentuje.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se