Nečekal bych, jak mě výstava čínských malířů Zhanga Xiaoganga a Wanga Guangyia potěší. Povedlo se jim totiž něco, co není vůbec obvyklé. Svými obrazy osídlili dvě patra Domu U Kamenného zvonu natolik přirozeně, až se zdá, že je snad namalovali přímo pro tuhle budovu, o níž se ví, že vzhledem ke gotickým parametrům (když si nedáte pozor, futra vás udeří do hlavy) není pro vystavování ideální. Ale pokud to vyjde, můžeme být svědky prvotřídního zážitku, v němž historie umožní dokonalé vyznění současné tvorbě. Chce to v podstatě málo, vnímavost, citlivost, pokoru vůči prostředí, do něhož se s uměním vstupuje. Překvapilo mě však, že něco takového zvládli právě Číňané, od nichž bych se nadál spíše razance a modernistické tvrdosti, která minulost bere jenom jako minulost − a nic víc.

Navíc jde o umělce pokládané už více než 20 let za hvězdy světového formátu. Prorazit v miliardové zemi je jedna věc, uspět globálně druhá. Zhang Xiaogang a Wang Guangyi to dokázali poté, co v první polovině devadesátých let excelovali na bienále v Benátkách, kde se nová čínská malba dostala na piedestal, a strhl se nebývalý zájem o cokoliv, co namalovali. Zatímco stará Evropa se od obrazu jako příliš starého média odkláněla, čínští malíři je dokázali suverénně resuscitovat: namísto úderů do srdce prostě používali štětec a vlastní identitu. Stali se hitem. Kdo si však myslel, že půjde jenom o módní záležitost, jež přetrvá nanejvýš několik sezon, ten se mýlil. Už můžeme hovořit o fenoménu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.