Spolek Prázdné domy začal tím, že jsem dokumentoval opuštěné objekty pro Urbex.cz, věnoval jsem se průzkumu opuštěných obytných a průmyslových prostor," vypráví zakladatel Radomír Kočí. Na Facebooku poté narazil na výzvu, v níž Petr Zeman sháněl lidi, kteří by mapovali prázdné domy po celé České republice. "Petra jsem v té době znal a jeho nápad byl přesně to, co jsem chtěl dělat. Člověk zjistí, že opuštěné domy jsou opravdu všude," vysvětluje.

Opuštěné budovy pro své okolí mnohdy představují potíže – přitahují například bezdomovce a vandaly a snižují hodnotu okolních nemovitostí. Jejich využití nepomáhají ani neustále vznikající nové zástavby. Spolek Prázdné domy mapuje, kolik nevyužitých staveb je a kde se nachází. Už třetím rokem spravuje internetovou databázi, kde si každý může dohledat, jaké opuštěné objekty se v jeho okolí nacházejí, nebo takovou budovu sám přidat.

Databáze nyní obsahuje přibližně dva tisíce prázdných domů. U každého z nich se spolek snaží zjistit příčinu jeho stavu. "Důvody chátrání jsou různé, buď jsou to táhlá dědická řízení a soudní spory, nebo je majitel ze zahraničí a o objekt se nestará," uvádí příklady Kočí. Do seznamu tvůrci ukládají objekty, které jsou buď hlídané, nebo sice veřejně přístupné, ale není v nich nic, co by se dalo zničit nebo ukrást.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se