Před půl rokem stála na pražském letišti skupina dvaceti čtyř dobrovolníků. Před nimi ležel netradiční úkol odletět na měsíc do indické Himálaje se zavazadly plnými hokejového vybavení pro místní děti. Ty se zde nyní za pomoci další české dobrovolnické skupiny učí bruslit.

"Když jsme viděli několik desítek beden plných hokejového vybavení, nemohlo snad nikomu přijít reálné, že to odvezeme. Krosny jsme už tak měli plné dárků pro místní a k tomu samozřejmě věci na měsíc pobytu. Okolní cestovatelé s kufry na kolečkách nevěděli, kam si nás mají zařadit. Jestli do Bohnic, nebo na zimní stadion," popisuje červencovou situaci na letišti dobrovolnice Tereza. Zkušení cestovatelé jim poradili, že dopravit do Indie poštou nebo kurýrem balík objemově nebo finančně nákladný je prakticky utopie. "Balíky se záhadně ztratí a nikdy k příjemci nedorazí," doplňuje dobrovolnice, proč se vše muselo vejít do osobních zavazadel.

Kluziště v Indii má smysl

"Myslela jsem, že se Jirka zbláznil," vzpomíná si dobrovolnice Jana na svůj prvotní pocit, když přišla na letiště. Řeč je o předsedovi neziskové organizace Brontosauři v Himálajích Jiřím Sázelovi, který projekt vymyslel.

Jeho organizace už deset let podporuje, především finančně, školu Spring Dales Public School v Malém Tibetu na severu Indie. Individuálním dárcům, jimž říká "himálajští patroni", na oplátku nabízí možnost účastnit se kurzů tibetské medicíny nebo vaření. Kromě toho pořádá každý rok prázdninovou dobrovolnickou akci. Zájemci se mohou přihlásit s výukovým programem, který s dětmi povedou, nebo jako pomocníci na stavbě.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se