Rozpad Československa zásadně změnil váš život. Zajímá vás dnes, s odstupem 25 let, interpretace těchto událostí od historiků nebo třeba i romanopisců?
Rozpad Československa jsem sledovala takříkajíc v přímém přenosu a byla to bolestná zkušenost. Nemám potřebu se k tomu vracet. Avšak vzpomínám si na knížku, která mě na začátku 90. let poznamenala a byla tak trochu předzvěstí toho, co pak následovalo. Napsal ji Pavel Tigrid a jmenuje se Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu.
Jaké knihy máte tedy dnes na nočním stolku?
Jako vždycky jich tam mám několik. Nyní knížku, kterou zrovna čtu (Ljudmila Ulická − Daniel Stein, překladatel), knížku, kterou jsem dočetla, ale ještě ji potřebuji mít "nablízku" (Jan Guillou − Stavitelé mostů), knížku, do které se čas od času začtu (Luc Ferry − Rozumět životu), knížku, která mě inspiruje (Christopher McDougall − Takoví normální hrdinové), knížku, která mě fascinuje (The First People of Alaska), a také vždy nějakou o moderní architektuře (Philip Jodidio − Complete Works of Calatrava). A většinou tam nechybí poezie (Anna Świrszczyńska − Jsem ženská).
Máte nějakého zvláště oblíbeného autora?
Můj nedávný objev je současný islandský spisovatel Jón Kalman Stéfansson. Děj v jeho knížkách nehraje tak zásadní prim, jejich krása spíše spočívá v bohatém jazyce, kterým dokáže vyjádřit ty nejobyčejnější věci i nejniternější pocity. A stálice? Například Škola malého stromu od Forresta Cartera, Běž, kam tě srdce povede od Susanne Tamarové nebo E = mc², lásko moje od Patricka Cauvina.
Existuje kniha, která vás zásadně ovlivnila v dětství?
Milovala jsem knížky Astrid Lindgrenové, nicméně že by mě nějaká zasáhla natolik, aby to ovlivnilo můj další život, to si neuvědomuji. Napadá mě však, že jsem si i v mnohem pozdějším věku hodně kupovala dětské knížky, a to díky povedeným ilustracím. Navštěvovala jsem také bratislavskou Bibianu, kde se prezentovala světová špička ilustrátorů. To asi ovlivnilo mé estetické vnímání a vztah k výtvarnému umění.
Jakou knihu si určitě ještě musíte přečíst?
Je jich více, ale ta zásadní je Bible.
S kterým autorem byste ráda zašla na kávu?
Bavilo by mě povídat si například s Veronikou Šikulovou a Danem Hevierem, což jsou vynikající slovenští autoři mé generace, a to nejspíš o běžných věcech, které prožíváme. Nebo s Michaelem Třeštíkem mluvit o sběratelství, umění a vůbec o životě.
A s kým byste se nebála strávit desetihodinový let?
Asi by to byl Václav Cílek. Jeho eseje i knížky mě obohacují a otevírají mi hlavu, abych přemýšlela víc, ale hlavně jinak o věcech a místech kolem nás.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist