Kromě krátkého letního období, kdy se snažím o maximální možnou konzumaci jahod, malin, ostružin a borůvek, mi doma celoročně nechybí jeden druh ovoce. Banány. Zdatně jim konkurují jablka, ale banány přece jen o prsa vyhrávají. Ano, uvědomuju si, že je to proti současnému trendu lokálnosti, ale banány jsou natolik výživné a mnohostranné (a hlavně dobré), že jim tu nelokálnost ráda odpouštím. Klidně se vzdám chia semínek či agáve sirupu (máme přece lněná semínka a med), ale banány ať mi nikdo nebere.
Jmenuji se Eliška a pocházím z jižní Moravy. Po maturitě jsem vystudovala angličtinu a ekonomii, ale brzy jsem zjistila, že ani jednomu oboru se nechci věnovat. Věděla jsem, co mě opravdu baví – jídlo, vaření, pečení. S blížící se třicítkou jsem sebrala odvahu a svůj život otočila o 180 stupňů. Skončila jsem v práci, přestěhovala se do Londýna a nastoupila na Le Cordon Bleu, jednu z nejprestižnějších kulinárních škol na světě.
V Praze jsem předtím absolvovala mnoho odpoledních kurzů, ale nic mě nemohlo připravit na intenzitu Cordon Bleu. Od pondělí do pátku ve škole a ve volném čase trénování práce s nožem, zdobicím pytlíkem, temperování, filetování, vykosťování. Ve večerním volnu jsem si o tom všem psala blog elikatesy.com. Bylo to náročné, ale stálo to za to – po devíti měsících jsem držela v ruce svůj Grand Diplôme.
Svou sbírku kuchařek jsem rozšířila asi na 500 kousků, a když mám chvilku, pročítám se jimi a hledám novou inspiraci. Nic v kuchyni mi není cizí, ráda vařím každodenní zdravé i víkendové svátečnější pokrmy. Našla jsem velkou zálibu v pečení kváskového chleba, ale zejména sladké pečení bylo vždy mou srdcovkou. A tak dál vařím, peču a jím a občas o tom i píšu…
Banány snídám téměř denně. Jsou jedno z nejsladších ovocí a v ranním smoothie, kaši či müsli bohatě nahradí cukr či med. A navíc se hodí skoro ke všemu. Jakékoliv koření, oříšky, kokos, čokoláda, karamel či ovoce, zkrátka nenajdete téměř nic sladkého, s čím by se banán nekamarádil. Jako částečná náhrada cukru můžou banány posloužit i při pečení. A díky tomu, že těsto zvlhčí, nahradí dokonce i část tuku. Banány jsou zkrátka téměř dokonalé.
Nikdy se nebojím, že banánů koupím moc. Přezrálé banány jsou totiž v kuchyni pravý poklad. Pokud je nestíhám spotřebovat naráz, banány oloupu, rozkrájím a šoupnu do mrazáku. Mražené banány se dají použít nejen do nejrůznějších moučníků, ale i jako základ smoothies nebo té nejjednodušší zmrzliny na světě. Je potřeba jen mixér. Mražené banány se promixují s trochou tekutiny (třeba s mlékem, jogurtem či nějakou mléčnou alternativou, ale postačí i kapka vody), dokud nevznikne zdravá mražená pochoutka. Podávat je ideální ihned, další mražení této zmrzce neprospívá.
Výborné je to samo o sobě, ale můžete přidat i další pochutiny. Super jsou oříšková másla, kakao (to je dobré rozmíchat v trošce horké vody), další mražené ovoce (třeba jahody, mango nebo lesní směs), vanilka, skořice či kokosové mléko. Posypat pak můžete třeba granolou, oříšky, nasekanou čokoládou, popcornem, kousky ovoce a vše to zalít ovocnou omáčkou nebo čokoládovým sirupem. Dobře, pak už to možná není až tak úplně zdravé, ale zase je to moc dobré a při přiměřené porci se to snese.
Tato zmrzlina se ve světě nazývá nice cream a je obrovsky populární mezi vyznavači zdravé stravy. V Londýně jsem dokonce jednou narazila na pop-up, kde prodávali jen nice cream. Kelímek stál asi 5 liber, což je děs. Zvlášť když člověk ví, že si to doma může umixovat prakticky za pusu.
Jak už jsem zmínila, přezrálé banány se hodí výborně i do nejrůznějších moučníků. Od bábovky přes brownies a muffiny až po zdravé snídaňové chlebíčky. O recept na jeden takový jednoduchý snídaňový moučník se s vámi podělím.
Banánový chlebíček
■ 4 zralé banány
■ 100 gramů medu
■ 2 vejce
■ 60 gramů másla
■ 60 gramů řeckého jogurtu
■ 175 gramů špaldové mouky
■ 75 gramů jemných ovesných vloček
■ ½ lžičky jedlé sody
■ 2 lžičky prášku do pečiva
■ 1 lžička skořice
■ Špetka soli
■ Nasekané vlašské ořechy nebo čokoláda dle chuti
Banány rozmixujeme s medem. Přidáme vejce, jogurt a rozpuštěné máslo a prošleháme. V jiné míse smícháme prosátou mouku, ovesné vločky, sodu, prášek do pečiva, skořici a sůl. Vsypeme k banánové směsi a promícháme. Můžeme přidat nasekané ořechy či čokoládu. Přelijeme do formy na chlebíček (pokud není nepřilnavá, tak nejdřív vymažeme a vysypeme moukou) a pečeme na 175 °C asi 50–60 minut nebo dokud špejle zapíchnutá do středu nevyjde skoro čistá, jen s pár vlhkými drobečky. Z těsta můžeme upéct i muffiny, v tom případě je ale pečeme jen asi 20–30 minut.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist