Nedávno jsem navštívil Louny, kde se schyluje k velmi významné události propojující umění a architekturu, což je souhra, která mě kromobyčejně zajímá. Z Loun pochází Zdeněk Sýkora, jeden z největších českých malířů druhé poloviny 20. století. Určitě vám neušlo, že se za jeho obrazy platí miliony. On se nejenom v Lounech narodil (1920), ale také v nich strávil prakticky celý život a vytvořil jedinečné konstruktivistické obrazy − nejprve struktury a poté liniové malby −, jež jsou uznávané po celém světě. V Praze učil, nicméně domů se denně vracel, po 30 let. Jako by byl naprogramovaný. Když ještě žil, tak mi v ateliéru s výhledem na vyhaslé sopky popsal, co přitom prožíval: "Ty cesty autobusem trvající asi půldruhé hodiny pro mě byly strašně důležité. Nic mě nerušilo, byl jsem sám a všechno jsem si mohl dobře promyslet." Od té doby nepovažuji cestování − zvláště když nemusím řídit − za nutné zlo a užívám si ho, jak jen to lze.

Letos na konci prosince tomu bude 55 let, co Zdeněk Sýkora započal malovat pro lounské Divadlo Julia Fučíka protipožární oponu. Pomáhal mu jeho kamarád Vladislav Mirvald. V zimě, jenom ve dvou, v kabátech a čepicích, vestoje na improvizovaném lešení z navršených stolů zvládli takto monumentální, ve svém výtvarném pojetí revoluční dílo, za necelé tři týdny. Klobouk dolů. Nikde jinde nic podobného neměli, město dostalo opravdový unikát. Opona byla železná, masivní, aby chránila před ohněm, pročež se dalo očekávat, že ledasco přežije. Omyl! Osudnou se jí stala rekonstrukce divadla v letech 2001−2003 (to už se jmenovalo podle Jaroslava Vrchlického), během níž se ztratila. Vypařila se, jako bere za své pára nad řekou Ohří. Dodnes nikdo neví, jak se to mohlo stát, kde skončila (vzhledem k materiálu se usuzuje na sběrné suroviny) a kdo vlastně tohle barbarství spáchal. Zdeněk Sýkora byl bytostný lounský patriot, při každé příležitosti se o Lounech zmiňoval, miloval je − a dokonce za ně hrál hokejovou ligu. Opona byla jeho nejviditelnější stopou ve městě, pak zůstala jenom na velké fotografii v divadelním foyeru.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.