Poslankyně za ODS Miroslava Němcová
Foto: archiv
Před lety vlastnila Miroslava Němcová knihkupectví a čtení si užívala naplno. Vrcholová politika ji o tuto radost připravila. Jak ale říká, teď se to zase lepší.

Jaké knihy máte právě teď na nočním stolku?

Dočítám třetí díl tetralogie Eleny Ferrante Geniální přítelkyně. Uhranula mě od první věty, je to strhující freska poválečné Itálie. Ferrante v literatuře nabízí stejný zážitek jako Fellini ve filmu. Předtím jsem během pár nocí zhltla výbornou knihu Měj mě rád/a od Markéty Hejkalové. Děj proplete osudy lidí, jejichž život obracejí dějinné události naruby a oni se s tím vyrovnávají, jak nejlépe a nejhůře umí.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Jan Zábrana, Sándor Márai, Isaac Bashevis Singer… Zábranovy deníky Celý život čtu již dvacet let. Pro mě je to nejdůležitější kniha uplynulého čtvrtstoletí. Vše o zvrácené podstatě komunismu, o životě v mrtvém čase beznaděje po roce 1948. A v obdivu se skláním před Danou Gálovou, svrchovanou překladatelkou Máraiova díla.

Co jste četla, když jste byla malá holka?

Četla jsem náruživě a vlastně cokoliv. Milovala jsem Marka Twaina, jeho Toma a Huckleberryho Finna. Ale když jsem už mohla do knihovny rodičů, nebylo cesty zpět. Bylo to jako pohyb v mlze, která se pomalu zvedala, příběhy dostávaly pevný tvar, provokovaly fantazii. Remarque, Hemingway, to byly hluboké zářezy.

Kterou knihu si určitě ještě musíte v tomhle životě přečíst?

Dílo Karla Čapka. Uvidím, jaké to bude trávit několik měsíců jenom s jedním autorem, plně se na něj soustředit. Nepřebíhat k jiným.

A kterou knihu o politice byste nám doporučila?

Celý život od Jana Zábrany. Ukázka z dopisu Škvoreckému: "… je Ti taky smutno, viď, v daleké Kanadě? Mně je zle, Dane, jak mi nikdy nebylo… já jsem konečně dospěl k přesvědčení, že je možné podstoupit všechna možná rizika svobody − ale riziko nesvobody je pro člověka neúnosné." 

Se kterou autorkou byste ráda zašla na sklenku vína?

S Markétou Hejkalovou, protože ji osobně znám a sklenku vína bychom si užily. A genderově bych to pak vyvážila Cyrilem Höschlem. A ptala bych se jich na českou politiku, protože se tomu nemůžu vyhnout.

A s kým byste se nebála strávit desetihodinový let?

S někým z církevních kruhů. Kdykoli se letadlo odlepí od země, mám pocit, že vstupuji do "Božího revíru", a bylo by fajn mít zasvěceného průvodce. Deset hodin − na každé přikázání jedna. Uteklo by to strašně rychle.

jarvis_5a16c2cb498e0896ec120e2f.jpeg
Foto: archiv