V kostele svaté Anny na Starém Městě pražském je v podvečer 13. listopadu pěkný šrumec – k příležitosti Světového dne laskavosti se tu koná speciální FuckUp Night, kde známé osobnosti hovoří o tom, co se jim v životě příliš nepovedlo. V rámci večera, který spoluorganizuje Nadace Karla Janečka, dojde také k ocenění prvního laskavce nového ročníku, člověka, který nezištně koná dobré skutky.

Novým laskavcem se stane Jiří Klein, ředitel městské policie v Novém Jičíně nedaleko Ostravy. Je zastáncem liberálních principů, ve volném čase organizuje běžecké akce, sází stromky a přibližuje policii lidem. Setkáváme se v okamžiku, kdy přípravy akce vrcholí. "Do Nového Jičína jsem se přistěhoval za svou ženou, která mě ve všech aktivitách velmi podporuje už jedenáct let," říká spokojeně rodák z nedalekého Bílovce.

"Neřekl bych, že být policistou byl vždy můj sen. Vyučil jsem se jako automechanik a téhle práci jsem se také chvíli věnoval," vypráví Jiří Klein. Protože ho ale nebavilo být neustále špinavý od šmíru a oleje, časem začal hledat trochu "čistší" příležitost. Úspěšně tehdy absolvoval nábor ke státní Policii České republiky, u které působil dalších jednadvacet let.

Poté se rozhodl zkusit štěstí ve "svobodné firmě" – společnosti, kde se uplatňují demokratické principy a soudržný organizační systém. "Byla to opravdu zajímavá zkušenost, protože jsem zažil skutečně liberální přístup k zaměstnancům. Musel jsem ale denně dojíždět přes sto kilometrů, takže jsem se po dvou letech začal znovu poohlížet po nové příležitosti," pokračuje vysoký muž zákona.

Nabídka stát se ředitelem Městské policie Nový Jičín přišla záhy a Jiří Klein instituci svérázným způsobem vede už třetí rok. "Snažím se ve státní správě aplikovat podobné svobodné principy, se kterými jsem se setkal v předchozím zaměstnání," vysvětluje. "Výzvy mě baví. Když někdo řekne, že něco nejde, snažím se dokázat pravý opak. Stejně jako jsem vylezl na údajně nepokořitelnou sopku, postupuji i v práci," usmívá se energicky. Neustále hledá cesty, jak lidem co nejlépe pomoci – například když někdo potřebuje nastartovat auto, Jiří Klein a jeho tým vezmou kabely a vyráží na místo.

Strážníci mají podle něj mnohdy nevděčnou práci coby svědkové negativních společenských jevů, kdy musí lidi pokutovat a kárat. "Obecně také nejsme tak oblíbení jako třeba hasiči. Chci, aby moji muži byli ve svém zaměstnání spokojení a to se snad daří."Oceněný Laskavec Jiří Klein

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.