Jaké knihy teď máte na nočním stolku?
Letos jsem začala ignorovat televizi a nestačím se divit, jak hezký je svět bez ní. V prvních dnech "televizní abstinence" jsem nakoupila spousty knížek a vzhledem ke svému nestandardnímu způsobu života (na cestách mezi Krumlovem a Týncem a také na Moravu, do Kasselu nebo Benátek) jsem jich stále s sebou několik vláčela. Než jsem si koupila čtečku. 150 g a stovky knih!
A co tedy máte rozečtené ve čtečce?
Dobrodruhy hlavního proudu od Jiřího Hájíčka, protože jsem byla nadšená z jeho Selského baroka, Rybí krve i Dešťové hole (které mám ještě v tištěné podobě). A Rothschildovu flašku Petra Šabacha, protože umřel a mně to bylo líto a chtěla jsem si od něj rychle něco přečíst. A teď třetí díl Geniální přítelkyně Eleny Ferrante, protože jsem se na ni moc těšila.
Která kniha vás v poslední době zvlášť překvapila?
Byly to knihy Aleny Mornštajnové. Nejprve Hana. Tak zajímavý a brilantně vystavěný příběh! Tak dobře napsané! Udivilo mě, že knihy této autorky nejsou více prezentované v médiích a výlohách knihkupectví; hned jsem také dokoupila a přečetla i její Hotýlek a Slepou mapu. A pozvala jsem ji k tvůrčímu pobytu v našich ateliérech, takže nejen já, ale i další její fanoušci se s ní budou moci příští rok v květnu setkat.
Máte nějakého zvláště oblíbeného autora či knihy?
Je pár knih, ke kterým se vracím a vždycky znovu mě překvapí, například Remarquovy Stíny v ráji, cokoliv od Isaaca Bashevise Singera nebo také Pan kaplan má třídu rád Lea Rostena.
Kterou knihu si určitě ještě musíte přečíst?
Ráda bych pročetla všechny knihy o výtvarném umění, které jsem si v posledních letech nakoupila, ale nebývají bohužel vždy psány záživně. Často se ale do těch dat a pojmů ponořit musím, zvlášť když hledám informace, které jsou v sáhodlouhých textech ukryty.
Se kterým autorem byste ráda zašla na kávu?
Doufám, že se potkám s Jiřím Hájíčkem, domlouváme se už docela dlouho; překládáme do němčiny jeho krásnou povídku odehrávající se v Krumlově mezi lety 1910 a 1918 a ráda bych věděla, zda už začal psát tu další na podobné téma.
A s kým byste se nebála strávit desetihodinový let?
Myslím, že deset hodin by mi rychle uteklo s Kateřinou Šedou, výtvarnicí oceněnou nedávno jako Architekt roku a autorkou úžasné knihy Brnox. Zajímají mě příběhy z jejích projektů. Vím, jak je bezprostřední, přímá a svá. Je to velmi sympatické.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist