Fandit potravinám v biokvalitě, přírodní kosmetice a udržitelné módě nutně neznamená, že spadáte do škatulky žen, kterým se dnes s mírnou ironií říká lesany. Ve všech směrech a za každých okolností vyznávají přirozenost, až se zdá, že by se v čase nejraději vrátily do doby kamenné.

Česká modelka Lucie van Koten se rovněž zabývá tématem přírodní kosmetiky, udržitelné módy a zdravého životního stylu. Osvětu šíří především na svém blogu Život podle Lucie, který má jen na sociálních sítích tisíce fanoušků.

Monika Seidlová"Nejsem vegetarián ani vegan, ačkoliv by se to dalo očekávat s ohledem na témata, kterými se zabývám. Naopak si myslím, že výrobky, které obsahují živočišné složky, ať už se bavíme o včelím vosku, vlně, hedvábí nebo kůži, jsou lidskému tělu velmi prospěšné," opáčí sympatická tmavovláska, když se spolu potkáváme u snídaně. "Asi bych dokázala být vegan, co se týče jídla, ale nikdy, co se týče oblečení a kosmetiky."

Zatímco se s rodačkou z jihočeských Strakonic společně pouštíme do avokádového toustu se zastřeným vejcem, vypráví mi, že přímočarou cestu do hlavního města neměla. "Nejdřív ze všeho jsem studovala střední hotelovku v Plzni, to šlo ale v podstatě mimo mě," vzpomíná. Před sedmi lety zamířila do Florencie, kde dva roky žila, založila svůj blog a začala psát o rozdílech mezi českým a italským světem.

Tehdy v Česku blogy ještě skoro nikdo nepsal. "Problém byl v tom, že je také nikdo nečetl," dodává Lucie s humorem. Roku 2013 však vyhrála blogerskou soutěž a stala se zajímavou reklamní příležitostí pro módní a kosmetické značky.

"Domů mi chodilo obrovské množství líčidel a přípravků na pleť i tělo. Jenže čím víc jsem se o to sama zajímala, tím víc mi docházelo, že se mi nelíbí jejich složení – a že na sebe nechci patlat nic umělého ani o tom psát," vypráví, jak si tak na nějaký čas zavřela dveře do všech velkých kosmetických firem. Netrvalo ale dlouho, otevřela se brána do světa biokosmetiky a Lucie van Koten začala starat o propagaci menších tuzemských a zahraničních firem, s jejichž přístupem se sama ztotožňovala.DSC 0599

Dnes Lucie spolupracuje s biokosmetickými firmami a návrháři s udržitelnou módou. "Přírodní kosmetika je oproti udržitelné módě teprve v začátcích, ale pomalu se to začíná lámat a zájem roste – lidé mají problémy s kůží, a protože nechtějí používat chemické preparáty, obrací se na přírodní sílu," popisuje s tím, že v současné době spolupracuje například také s herečkami Annou Geislerovou či Marthou Issovou.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se