Jaké knihy leží právě teď na vašem nočním stolku?

Kniha The Soul of Leadership mého kamaráda Dee­paka Chopry. Jeho texty čtu rád a často, protože jde vždycky do hloubky − ať už to bylo Sedm spirituálních zákonů úspěchu, nebo jeho přibližně 80 dalších bestsellerů, jak je označily New York Times. Vystudoval několik oborů na několika univerzitách, a tak se na věci dívá hodně globálně.

Máte ještě jiného zvláště oblíbeného spisovatele?

Mám víc oblíbenců, ale jako prvního musím jmenovat Stephena Coveye. Jeho knihu Sedm návyků vůdčích osobností jsem četl v roce 1994 a domnívám se, že mě do značné míry změnila. Posléze jsme se spolu i setkali, učil nás v Microsoftu. Stále se také vracím k textům Claytona Christensena, profesora z Harvardu. Vůbec nejradši mám jeho knihu Jak změříte svůj život.

Které knihy ještě sehrály významnou roli ve vaší profesní kariéře?

Určitě to byla kniha Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla. A také literatura o Buddhovi, protože se domnívám, že on byl především psycholog. Náboženského leadera z něho udělali teprve až jeho nástupci.

Co jste četl, když jste byl kluk?

Rychlé šípy. Ty jsem snad četl, nebo si spíš prohlížel, nejdřív a nejvíc.

Takže jste mezi nimi našel i svůj vzor?

Samozřejmě, Mirek Dušín byl hrdina, který mě zasáhl. Jeho smysl pro spravedlnost. Dnes vím a říkám, že v životě se člověk nemůže chovat vždycky a úplně jako Mirek Dušín, protože jsou prostě situace, kdy to nejde, ale určitě nikdy by se neměl chovat jako bratrstvo Kočičí pracky.

Kterou knihu si určitě ještě musíte v tomhle životě přečíst?

Myslím si, že knih už jsem přečetl poměrně dost a nemám žádný zásadní dluh. Spíš jde o témata, která mě zajímají a chci je ještě prostudovat. Teď se zrovna věnuji takzvanému flow, tedy duševnímu stavu, kdy se lidé dokážou tak zmobilizovat, že podávají nejlepší výkony, a tak si o tom všem čtu a poslouchám.

S kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let anebo byste si rovnou troufl ztroskotat na pustém ostrově?

S Deepakem Choprou, s Marianem Jelínkem anebo také s Melinou Costi, skvělou Britkou, která se mnou pracovala na poslední knížce.

jarvis_59d60b2b498e27acc0514679.jpeg
Foto: archiv