Monika Horníková, ředitelka společnosti TŘI, která provozuje Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech
Foto: Libor Fojtík
Nemocí rozečtených knih trpí Monika Horníková už roky. A nic na tom nemění fakt, že po dlouhé kariéře vrcholové manažerky ve farmaceutickém průmyslu dnes pracuje pro hospic v Čerčanech.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Teď právě čtu Na jih od hranic, na západ od slunce od Harukiho Murakamiho. Byla jsem na něj moc zvědavá a nezklamal. Rozečtený mám také životopis francouzského sochaře Augusta Rodina, který napsal David Weiss a nazval ho Nahý jsem přišel na svět. Fascinující dílo o životní síle, přesvědčení a víře v sebe samého. Silný je moment, když umělec pochopí, že se může přijetí jeho díla změnit pouze díky změnám v politické garnituře. A před týdnem jsem si koupila knihu Pozitivní leader, kterou sepsali Jan Mühlfeit a Melina Costi. Moje očekávaní je prosté − chci si připomenout přes zkušenosti jiných cestu, která vede k využití vlastní energie při pozitivním ovlivňování okolí. Uvidíme, jak knížka doplní mé poznání.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele, k jehož dílu se ráda vracíte?

Je jich víc − Erich Maria Remarque, Paulo Coelho, Gabriel García Márquez, Lev N. Tolstoj a někteří životopisci.

Co jste četla, když jste byla malá?

Četba byla pro mou generaci formou úniku, a když jsme se dostali k zakázané literatuře, jako třeba ke knize Jak chutná moc od Ladislava Mňačka, byl to velký úspěch. Myslím si však, že mě spíš ovlivnila díla Remarqua, pak také Styronova Sophiina volba, autobiografie Alberta Schweitzera a především Michelangelův životopis od Irvinga Stonea − Agonie a extáze. Přes tyto knihy jsem se učila chápat, kolik úsilí je zapotřebí na dosažení vytouženého cíle, v těžkých životních situacích anebo jenom při obyčejném nepochopení.

Kterou knihu si ještě určitě musíte přečíst:

Životopis sira Winstona Churchilla od Cliva Pontinga. Darovala jsem ho tatínkovi, ale nestihl ho pročíst…

S kterou literární postavou byste se chtěla potkat? 

S Herculem Poirotem, protože je mimořádně šarmantní, všímavý k ženám a galantní. S ním se vrací ty krásné starosvětské manýry.

S kterým autorem byste ráda zašla na sklenku vína?

S Paulem Johnsonem. Zajímalo by mě, jak kombinuje fakta a vlastní příběhy.

A s kterým autorem byste se nebála strávit desetihodinový let?

S Paulem Coelhem. Jistě bychom si povídali o životě.

jarvis_59ba6dba498e27acc3903f11.jpeg
Foto: Libor Fojtík