Jana Počtová se do kavárny v centru Prahy probije na mopedu značky Vespa, omlouvá se za malé zpoždění a do rozhovoru jí občas vpadne anglické slovíčko. Světoběžnice, která v 17 letech odjela s batohem do Afriky, cestovala sama Jižní Amerikou a jeden ze svých prvních dokumentů natočila v Afghánistánu o tamních ženách, vysvětluje, že celý předchozí den konverzovala v cizím jazyce a ještě se úplně nepřepnula do češtiny.

Nepopírá, že její nový film je také tak trochu o ní. Jak 37letá plavovláska v úvodu snímku Nerodič sama říká, své dětství prožila v "průměrně nefunkční rodině". Do jejích 30 let ji ani nenapadlo, že by založila rodinu vlastní. "Zajímala mě mnohem víc spousta jiných věcí," směje se. O lidech bez stálých partnerských vztahů natočila film Generace singles, sama k nim stále patří. Od té doby se ale v jejím uvažování a prioritách leccos změnilo.

Má vnímat žena kolem 35 let otázku "A ty nechceš mít děti?" jako nevhodnou? "Pro mě je málo věcí vyloženě intimních, protože jsem extrovert. Pro ženy v tomhle věku je to pravděpodobně citlivé téma, protože ji teď slýchají čím dál častěji − ve 20 se jich na to nikdo neptal. Ale i já s tou otázkou bojuji. I já mám možná někde hluboko zakořeněný stud ze selhání: vždyť bych ty děti už dávno měla mít!"

Na rozdíl od období, kdy sotva překročila třicítku, by se prý teď potomkům nebránila. Od svých 35 let by je dokonce i docela chtěla. "Proč to nepřiznat, že děti řeším," říká ve filmu. Ale jak u horké vody s citronem, kterou si poručila v kavárně, s úsměvem poznamenává, "nepoznala dosud nikoho, s kým by se chtěla potkávat do padesáti".

Posloužil jí snad nový film, který bude mít premiéru 21. září, tak trochu jako terapie? "Začala jsem ho dělat proto, že jsem si chtěla sama v sobě některé věci vyjasnit a s dalšími se vyrovnat." Do dokumentu natočila šest příběhů, z nichž každého se "trochu bojí", protože za určité životní konstelace by mohl být i o ní. A nebo také o mnohých z nás.

Stanislava:
Hledám ideálního muže

"Neumím svůj život naplnit ničím jiným než dětmi. A věděla jsem, že když je nebudu mít, bude můj život beze smyslu. A protože jsem neměla partnera, požádala jsem o adopci," říká ve filmu žena s kratším zrzavým účesem. Vedle ní si na podlaze hrají dvě batolata − dvojčata. Kamera ji doprovází při stěhování z kojeneckého ústavu, kde trávila s dětmi kvůli zdlouhavému rozhodování soudu o osvojení pět měsíců, do domku na vesnici. Idyla končí zmínkami o nevraživosti souseda a samoživitelka říká, že se s dětmi bude zase stěhovat jinam.

jarvis_59b11f09498e27ac7136fd36.jpeg
Stanislava Hošková s Rubianou a Florianem
Foto: Matej Slávik

Stanislava Hošková je prvním ze tří protagonistů snímku Nerodič, které jsme navštívili. Pracuje jako filmová střihačka a skriptka, nyní tráví několik měsíců v severočeském Mostě, kde Česká televize natáčí nový seriál. Dům na vesnici už před delší dobou opustila. Pořídila si malý byt v Praze, ale dvojčata má s sebou v Mostě. Pronajala si tu garsonku, aby je měla co nejblíže a neutrácela dojížděním čas, který by mohla trávit s nimi.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se