Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Alici Ann Munroovou, kterou zrovna čtu. Rozhovory Karla Hvížďaly, protože ty čtu na přeskáčku, když mám správnou náladu. A Outliers Malcolma Gladwella, protože mám pocit, že dokud tu knížku nedočtu do konce, nemůžu ji dát do knihovny. Nicméně tak rok jsem na ni už nesáhla.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Považuji se za knihomola, každý měsíc přečtu tři až čtyři knihy. Pravidelně se vracím k rozhovorům Karla Hvížďaly. Speciální místo mají Kundera a Škvorecký. Jsou autoři, kteří když cokoliv vydají, okamžitě si knížku pořídím − Simon Mawer, Jan Novák, Jiří Hájíček…

Potkala jste v dětství nějakou knížku, která se promítla do vaší volby povolání?

Četla jsem vše − verneovky, mayovky, celou pruhovanou edici KOD (moji vrstevníci vědí) až po řecké báje a pověsti. A milovala jsem knihy Geralda Durrella a toužila řídit zoologickou zahradu. Odtud je k bankovnictví už jen krůček, ne?

Kterou knihu si ještě určitě musíte přečíst?

Je tu pár knih po mém tátovi, které měl rád. Postupně je vytahuji z knihovny, většinou literatura faktu nebo populárně-vědecké knihy. Myslím, že brzy přijdou na řadu knihy od Davida Attenborougha.

Máte nějakou oblíbenou literární postavu?

Teď jsem opakovaně myslela na Betty McDonaldovou. Dcera totiž přichází do puberty, a tak vzpomínám, jak McDonaldová popisovala pubertu svých dvou dcer. Tenkrát mi to připadalo vtipné, v případě mé dcery mi často nadhled chybí.

S kterým autorem nebo autorkou byste ráda zašla na skleničku a na co byste se chtěla zeptat?

S Agathou Christie, aby mi řekla, jak to bylo s jejím zmizením. A s Michelem Faberem, aby mi pořádně vysvětlil konec knihy Kvítek karmínový a bílý.

A s kterým autorem byste se nebála letět přes oceán, případně i ztroskotat na pustém ostrově?

Chtěla bych letět s někým, kdo by mi poutavě vyprávěl detektivku nebo strašidelný příběh, abych nemyslela na své obavy z létání. A na pustý ostrov bych si troufla pouze se spisovatelem, který je šarmantní, a hlavně − umí ulovit něco k jídlu.

jarvis_59a7e4af498e2987da20939e.jpeg
Foto: Radovan Šubín