Zakladatel a nejvyšší šéf moravské firmy Liko-S, která vyrábí montované haly a různé vestavby včetně interiérových příček, mobilních stěn či akustických podhledů, je přesvědčený, že cestování by mělo být základem vzdělání. "V zahraničí jsem se naučil byznys, jak se chovat, jak při obchodování jednat. Za to, co dneska umím, vděčím cestování," líčí Libor Musil.

Jedna z jeho prvních velkých cest začátkem devadesátých let už byla spojená s podnikáním. Na výstavě v Brně se Musil seznámil s dánskou firmou, která vyráběla v tuzemsku dosud neznámé stropní podhledy, a tak se nabídl jako dealer a získal pozvání do výrobního závodu u Kodaně. Dojel tam Škodou 120 půjčenou od tchána, což tamní šéf komentoval srovnáním, že jeho uklízečky jezdí do práce v lepších vozech.

Přesto Musil zastupování Dánů získal a rozjel úspěšný byznys, který skončil až koncem 90. let jeho cestou do Singapuru. "Tam se cestovatelský kruh s dánskými partnery uzavřel. Nové korporátní vedení nás zařadilo pod manažera v Singapuru, což byl opravdu nesmysl. Sice jsem tam jel na krásnou cestu na konferenci, ale pak jsem se s nimi rozešel."

Musil začal sám podnikat, zakládal vlastní pobočky v zahraničí a ještě víc cestoval. Nyní už jezdí za partnery i zaměstnanci a jemu zbývá víc času na dovolené. "Manželka věci připraví a já balím, na to jsem kanon. Fakt mám skvělý pocit, když všechno naskládám do dvou kufrů a zatáhnu zip."

Jamajka: Hostina z kozy a banánů

jarvis_59804be3498e42eec194d586.jpeg
Foto: archiv Libora Musila

Před rokem a půl si byznysmen splnil sen. S rodinou navštívil příbuzné na Jamajce. Jeho dcera si vzala Američana, který je původem z Jamajky, a tak Libor Musil vyrazil s manželkou, synem, dcerou, jejím manželem i jejich malým synkem na ostrov v Karibiku.

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

"Část rodiny mého zetě jsou hluboce věřící křesťané, takže jsme si prohlédli i tamní kostelíky. Jsou to velice prosté baráčky, které ani nejsou označené křížem." A v jednom z nich byl Musilův vnuk i pokřtěn. "Byli jsme první běloši, kteří byli v tom kostele. Byli jsme atrakce pro místní obyvatele," s úsměvem vzpomíná podnikatel.

"Rodina mého zetě čítá asi 30 lidí. Všechno jsou to pracovití a krásní lidé. Mladá generace je velice chtivá vzdělání a to se mi moc líbí," pochvaluje si Musil. A neopomene zmínit hostinu, na které se sešel s celým jamajským příbuzenstvem. "Podávala se naporcovaná koza, kterou připravili na ohništi ze stavebních tvárnic v kotlíku. A ženy k tomu napekly banánové dorty."

Z jeho vyprávění je patrné, že jej na Jamajce neoslnila ani tak exotika, jako spíš tamní lidé. "Cesta za nimi nás všechny obohatila. Je krásné mít tak velkou rodinu, která se za nás bezvěrce modlí."

Španělsko: Být bez práce neznamená uzavřít se světu

jarvis_59804be3498e42eec194d58a.jpeg
Foto: archiv Libora Musila

Libor Musil býval aktivní sportovec, pak trénoval mládež a v současné době působí v biketrialu. Nedávno pomáhal s organizací Evropského poháru ve Španělsku.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se