Pětiletý Pavlík se v otcově řemesle zhlédl.
Foto: Tomáš Škoda
V Pálovicích, malé vesnici nedaleko Třebíče, vyrábí Pavel Bolf tradiční japonské dýky a meče. Výrobě se učil nejdřív sám a poté přímo v Japonsku. V dílně mu pomáhá pětiletý syn. "Pokud to takhle půjde dál, bude aspirovat minimálně na nejlepšího mečíře v Česku," říká otec.

Cesta do Pálovic nedaleko Třebíče je tak, jak se na Vysočině sluší a patří, kopcovitá a klikatá. Když ale po pár krkolomných zatáčkách dorazíte do cíle, ocitnete se ve vísce jako vystřižené z českých filmů: uprostřed stojí kostel, opodál smíšené zboží a komín s párem živých čápů. "Za komínem doleva, projedete bránou a pak už to najdete," navádí mě ochotně místní osazenstvo, které zrovna kosí nedalekou louku.

Indicií k vystopování Pavla Bolfa jsou japonské znaky na oprýskaných zdech, které vedou k malému stavení. Zvonit se nemusí − o důkladné ohlášení návštěvy se postarají dvě lovecké fenky nadšeně poskakující mezi koly automobilu.

A tak se ocitáme v areálu bývalého JZD, kde tradiční zbraně samurajů vznikají. Možná by při počáteční snaze zorientovat se bylo jednodušší zavolat přímo jejich výrobci. Kdyby ovšem před časem záměrně neutopil telefon ve studni. "Došlo to do fáze, kdy jsem měl 50 příchozích hovorů denně a to mě při práci rušilo. Tak jsem se naštval a telefonu se zbavil," vysvětluje. Dnes svérázný mečíř komunikuje výhradně přes e­-mail či sociální sítě, k nimž se dostane, až když má hotovo.

K výrobě samurajského ostří Pavla Bolfa přivedla záliba v japonském bojovém umění aikido, kterému se v mládí intenzivně věnoval a později o něm také vedl semináře pro veřejnost. "Kvůli aikidu mě zajímala také anatomie a fyziologie lidského těla, proto jsem po gymnáziu vystudoval ještě zdravotnickou školu. A protože tenkrát byla koupě pravého japonského meče za hranicí mých ekonomických možností, rozhodl jsem se zaexperimentovat," vzpomíná.

Lekce u Bruce Leeho

První meč vyrobil v pouhých 16 letech a postup si osvojil jako samouk, když ještě pobýval v Brně. "Jediným zdrojem inspirace byly filmy s Brucem Leem, Sedm samurajů a jeden článek v časopisu ABC. Internet tenkrát ještě moc nefungoval." Informací sice bylo málo, zato byly kvalitní. Dnes je tomu právě naopak.

Přibližně v pětadvaceti se přestěhoval do Olomouce a do výroby dýk a mečů se pustil naplno. Dnes je tomu už 17 let, ačkoliv má za sebou krátkou přestávku, kdy jej roku 2008 postihl zánět nervů a zčásti ochrnul. Učil se znovu chodit a znovu také získával cit v rukou.

Tou dobou se přestěhoval do Pálovic. "Kamarád našel tenhle prostor, kde předtím sídlilo JZD a po jeho rozpadu jej obývali Romové. Bylo to tady úplně zničené, všude rostly vysoké kopřivy, ležely hromady suti a nepořádek. Začal jsem to tu pomalu dávat dohromady a bral to jako rehabilitaci," vypráví.

Dnes tu má prostorný byt, malou zahradu, kovárnu, brusírnu a dílnu, kde se meče kompletují s rukojetí a pouzdry. Do první z nich, kde celý proces výroby dýk a mečů začíná, se vzápětí vydáváme i my. Míjíme venkovní pec, v níž si Pavel Bolf taví železo − buď ze speciální rudy, což je prý technicky i finančně velmi náročné, anebo ze starých kvalitních šroubů a předmětů ze svářkové oceli, které tak recykluje.

Železo jako plastelína

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.