Jaké knížky máte teď na nočním stolku?
Knihu Tomáše Garrigua Masaryka O demokracii a Dvě centra v jedné koruně od Bohuslava Čechoviče, což je kniha o Praze a Vratislavi. To bylo po celá staletí druhé největší město v zemích Koruny české − už od dob Karla IV., který tam vystavěl čtvrť Karlstadt a nádherný kostel svatého Václava, Stanislava a Doroty. Je krásný, osmdesát metrů dlouhý. Dnes mu říkáme kostel tří národů, tedy Poláků, Čechů a Němců. A pak si ještě čtu o Janu Zhořeleckém, knihu Třetí syn Karla IV.
Co jste četl, když jste byl malý kluk?
Pohádky. A příběh Jim Zálesák. Četl jsem ho ve druhé třídě pod lavicí. Nachytali mě, maminka musela do školy a paní učitelka kázala o tom, že rodokapsy nejsou zrovna vhodná četba pro děti v době socialismu. Maminka mě ale ubránila. Později jsem miloval Dumase a jeho mušketýry, Huga a Dělníky moře, Bídníky…
Potkal jste tehdy nějakou literární postavu, která se vám stala tak trochu vzorem?
Bídníky jsem četl sedmkrát a neminul jsem žádný film, který byl podle nich natočen. Když si mám ale představit Jeana Valjeana, tak je to Jean Gabin.
Máte oblíbeného spisovatele, k němuž se rád vracíte?
K Henryku Sienkiewiczovi, zvláště pak k jeho Panu Wolodyjowskému. Z něho jsem citoval také při pohřbu Václava Bendy. A k francouzským autorům, jako jsou Bernanos, Mauriac, k českým básníkům Zahradníčkovi, Renčovi, Reynkovi a jeho ženě Suzanne Renaudové. A Bibli mám v ruce každý den.
Čtete také současnou českou literaturu?
Mám přečteného Ludvíka Vaculíka a Viktora Fischla, ale teď spíše čtu historické práce − třeba pánů Vaníčka, Třeštíka nebo profesora Slámy. A nesmím zapomenout na romány Jiřího Stránského − a jeho bojovníka Maděru! Četbu umocňují i občasná setkání s autorem.
Kterou spisovatelku byste rád pozval na sklenku dobrého vína?
Paní Alenu Ježkovou, jejíž knihy o staré Praze nebo o českých klášterech jsem četl a osobně ji také znám. A přizval bych i paní Dagmar Halasovou, která napsala skvělou knihu o Reynkovi a také pozoruhodné vzpomínky na Řím.
A s kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let?
S francouzským filozofem a arabistou Rémi Braguem. Určitě bychom debatovali o současném islámu, o migrační krizi a o otázce, jak tu krizi překonat.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist