Občas ho pálí boty a pak musí vyrazit do světa. Ale rád se vrací domů. Jaroslav Zeman, majitel firmy Detoa na výrobu dřevěných hraček i komponentů do klavírů, byl za obchodními partnery třeba v Japonsku, Číně, USA, Kanadě, Ázerbájdžánu či Kazachstánu. Ale zavítal i do Warnemünde a Rostocku, přestože měl tuto oblast spojenou se silným větrem, velkými vlnami a totální zimou. "Dnes jsou to velmi drahé lokality," říká.
Dlouhé přesuny kvůli změnám času snáší Jaroslav Zeman těžko, na nespavost s nimi spojenou má ale recept. "Abych tam mohl fungovat, tak sportuji. Beru si věci a běhám venku. Snažím se to prorazit, nasadit rytmus, nehekat."
Čína: Noc v pokoji anglické královny
Téměř před 20 lety, kdy ještě Čína nebyla pro Evropany, natož pro Čechy běžnou destinací, tam Jaroslav Zeman vyrazil za obchodem. A poprvé testoval nejenom neuvěřitelná jídla, ale i své schopnosti byznysmena.
"V rámci obchodu jsem dělal, že to jím každý den, ale moc dobře mi nebylo," vypráví při vzpomínce na předkrm, ve kterém byla hadí kůže. "Dole v Číně jedí opice, hady, žáby… Aby host věděl, že jsou čerstvé, mají je v restauracích v klecích a zabíjejí je těsně před úpravou."
Ovšem jednou hostitelům odřekl. "V restauraci hada zabili, vycedili z něj krev a vyndali žluč. Pila se jak krev, tak i žluč rozmíchaná ve sklence s vodkou. To jsem nedal." Přesto první kontrakt na vývoz mechaniky pro klavíry do Číny vzkvétal pět let a Detoa se dostala mezi takové vývozce, jakými byly třeba Škoda Auto nebo Vítkovice. "My z vesnice v Jizerkách jsme byli kolem roku 2000 v tuzemsku šestým největším exportérem do Číny," říká podnikatel.
Čína pro něj hlavně v začátcích byla zemí velkých překvapení. "V Kantonu neboli Kuang-čou jsem v hotelu listoval knihou hostů a mezi prvními tam byla zapsaná anglická královna a jako poslední novozélandský premiér."
Kuba: Socialistické retro na třikrát
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist