Že rostliny umí léčit, propagoval botanik Tadeáš Haenke už na přelomu 18. a 19. století. Jeho odkaz teď rozvíjí mladá česko-francouzská dvojice Alexandra Střelcová a Julien Antih v novém showroomu Haenke Botanical Lab. Ten se v polovině března otevřel v Bořivojově ulici na pražském Žižkově.

V showroomu dvojice shromáždila pozoruhodnou a rozmanitou sbírku více než šesti desítek léčivých rostlin. Skrze galerii a plánované kulturní akce a minivýstavy současného umění chtějí zakladatelé botanické laboratoře otevřít debatu o přírodní medicíně a poskytovat ověřené informace o tom, jak mohou lidé léčivé rostliny efektivně využívat.

Kreativní botanická zahrada

S myšlenkou vytvořit botanickou laboratoř zaměřenou na léčivé rostliny přišel farmaceut Julien Antih před třemi lety. "Ve Francii se v rámci farmacie učíme o léčivých rostlinách, které jsou tam hodně populární," vysvětluje. Etnobotanikou, vědou, která zkoumá vztahy mezi lidmi a rostlinami, se následně zabýval při studiu na University College of London.

Léčivým rostlinám se Julien Antih věnuje s Alexandrou Střelcovou, která vystudovala marketingovou komunikaci a PR v Praze a následně se věnovala výzkumu kreativního a kulturního průmyslu na Goldsmiths College v Londýně. Setkali se v rámci Erasmu v Granadě a poté spolu dlouho žili v britské metropoli. Místní kulturní centrum jim bylo předlohou pro pražskou designovou laboratoř, kde shromáždili více než šedesát léčivých rostlin.

Haenke Botanical lab. Foto: Michaela Danelová

"Londýn je skvělé město, které má co nabídnout, co se týče vědy i umění. Jako třeba kulturní centrum Barbican uprostřed města, kde se neustále konají koncerty a výstavy," vypráví Alexandra Střelcová. "Je to nádherný komplex budov v brutalistním stylu a rostliny jsou jejich přirozenou součástí – je tu dokonce botanická zahrada tropických palem a sukulentů. Když jsme se přestěhovali do Česka, rozhodli jsme se vybudovat takový vlastní malý Barbican v Praze," pokračuje.

Julien zastává vědeckou část projektu, ona si vzala na starost tu kreativně-uměleckou. Spolu léčivé rostliny propagují skrze spolupráci s lokálními umělci a designéry. To dokazuje interiérový nábytek, o který se postarala rodinná firma Amanoriginal uměleckého truhláře a restaurátora Jakuba Vávry. Veškerý nábytek je vyrobený ručně a dřevo pochází z ekologického zemědělství. Dvojice plánuje spolupráci s dalšími českými kreativci.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.