Nerozluční tvůrci Václav Cigler (* 1929) a architekt Michal Motyčka (* 1974) jsou natolik naladěni na stejné cítění světa, že jim pětačtyřicetiletý věkový rozdíl vůbec nevadí. Poprvé se potkali v roce 1999 při realizaci terasy a skleněné lávky v pražském Museu Kampa. Od té doby už toho dokázali hodně, na řadě výstav doma i v zahraničí a ve veřejném prostoru. Jejich doménou je práce s prostorem, sklem, světlem a vodou.
"Výstava vzniká v každém prostoru znovu," připomíná při instalaci v DSC Václav Cigler, když kontroluje dokončovací práce. Na této galerii ho přitahují otvory mezi jejími dvěma podlažími, které jsou jejím specifikem. Ve vstupní místnosti tudy spustil rozměrný objekt z černého tabulového skla ve tvaru otevřené pyramidy.
Leštěný povrch, který se směrem dolů zužuje, jako by toho, kdo se dívá shora, vtahoval do hlubiny. V suterénním podlaží je naopak možné do objektu vstoupit a hledět vzhůru. Ze stropu se naklání velká černá Odrazná plocha.
Ve střední části galerie jsou ve dvou řadách na jemných lankách zavěšeny lehce pokovené tabule skla. Otáčejí se a přitom odrážejí jak diváka, tak celé okolní prostředí.
"Musíme je nechat silám, které na ně působí," komentuje jejich pohyb Václav Cigler a sleduje je soustředěným pohledem, dokud se téměř nezastaví. Počítá se s tím, že divák, jeho pohyb a odraz budou součástí expozice.
Prostor naplněný světlem
Zachyceno lanky jen ve své střední části se dalším otvorem mezi podlažími spouští štíhlé kyvadlo z masivního čirého skla, Ciglerova Vertikála. Vizuálně propojuje prostor nad i pod horizontem a občas se dá jakoby samovolně do jemného pohybu.
Vyvrcholením výstavy je světelná expozice v posledním sále. Po celé jeho šíři se pnou světelné diagonály, které vytvářejí kříž. Na ně navazuje symbolický portál, kterým se dá vstoupit do prostoru zalitého světlem. "Chci, aby lidé cítili, že z tohoto světa, který je ohlušuje, vede nějaká cesta ven," komentuje tuto instalaci Václav Cigler. Výstava v DSC potrvá do 20. dubna.
Kdo chce mít další zážitek ze společných realizací této dvojice, tomu lze doporučit návštěvu piaristického chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli, kde v paprscích světla pronikajícího okny září Ciglerův sloup s odraznou plochou a také menza a světelný kříž.
Prostor naplněný světlem
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist