Ostrava se vždy na přelomu roku díky akceleračnímu programu Green Light stává inkubátorem pro začínající podnikatele. Odborná porota a hlavní investor tentokrát v rámci únorového finálového večera ocenili shodně dva start-upy – cyklostan, který se napíná přímo na bicykly, a ChemLight – futuristické osvětlení v podobě kapaliny, která reaguje na UV záření a proměňuje se z čiré na barevnou.
Za jeho tvůrci Denisem Havlenou a Jakubem Špačkem se proto vydávám do centra moravskoslezské metropole. Kavárna Daniel, v níž máme schůzku, leží nedaleko opuštěného Dolu Jindřich. Vcházíme do podniku skrytého ve druhém patře starého činžovního domu, v prostorách bývalého bytu, z nějž dýchá atmosféra bohémských večírků 30. let. Oba mladíci sem chodí často, brzy ale budou provozovat vlastní bar – na pražských Vinohradech, s osvětlením založeným na kapalině, s níž vyhráli startupovou soutěž.
Chemie si rozumí s designem
Se svítící kapalinou, která reaguje na UV záření a díky níž vzniklo futuristické osvětlení ChemLight, se čtyřiadvacetiletý student biofyziky Denis Havlena setkal ve školní laboratoři. "Ukázal jsem Jakubovi fotky a jeho napadlo experiment rozšířit," vzpomíná. Díky studentovi eurosprávy Jakubu Špačkovi tak vznikl nápad vyrobit skutečné kapalné osvětlení. V ChemLightu tedy dvojice spojila chemii, design a praktické využití.
"Lampičku se svíticí kapalinou je potřeba zapojit do elektřiny," vysvětlují tvůrci. Nad kapalinou je připevněná malá LED UV dioda, na kterou chemikálie v kapalině reagují, zabarví se a září odstíny červené, zelené i modré. Dvojice pracuje i na bílé variantě, která by měla vydávat největší světlo využitelné například na nočních stolcích či u počítače.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist