Čtyřicetiletý Radek Vlček pracoval se svým o osm let starším kolegou Jaroslavem Janotou v malé zlínské fabrice tři roky. Předminulou neděli byl jeho kamarád v práci naposledy, tři dny poté ho čekal nástup do vězení. Na dlouhých 12 let. "Chtěl jsem ho povzbudit, tak jsem mu odpoledne napsal na Facebook," říká pan Vlček. Podle kolegových odpovědí mu ale hned bylo jasné, že je zle. Janota psal, že do vězení nepůjde, raději se vším skoncuje.

"Byl to hrozný den. V noci jsme odvezli do nemocnice šestiměsíčního syna kvůli dusivému kašli a oni si ho tam nechali, teď do toho Jarda. Psal jsem mu, že můj kluk bojuje, ať to taky zkusí," vypráví pan Vlček. Naléhání nepomohlo. Za dvě a půl hodiny Jaroslav Janota navzdory snaze policejního vyjednávače, jenž mezitím dorazil na místo, skočil ze svého balkonu v sedmém patře a zabil se. Krátce předtím pověsil na svůj blog na serveru iDnes.cz dva příspěvky, v nichž tvrdí, že se stal obětí justičního omylu.

"Když vám vezmou právo rozhodovat o svém životě, potom už vám toho mnoho nezbývá. Ani naděje. Zbývá vám jen to poslední právo a poslední svoboda. Svoboda rozhodnout o své vlastní smrti," napsal Janota. Tento text později správce blogů smazal.

Internet je plný patetických výkřiků, většina usvědčených zločinců je přesvědčena o své nevině. Příběh Jaroslava Janoty ale ukazuje, že i stroj spravedlnosti se dokáže někdy zadřít.

Přestal mezi nás chodit

Starý mládenec Jaroslav Janota žil samotářsky a nenápadně, sousedé v paneláku na břehu řeky Moravy o něm téměř nic nevěděli. "Míjeli jsme se, protože chodil často do práce na noc, ale byl to zcela bezproblémový člověk," říká Antonín Böhm, jenž s ním sdílel stejné poschodí. Teprve když se loni 12. ledna ráno v předposledním patře domu v Napajedlích ozvalo bušení na Janotovy dveře, se sousedé dozvěděli, že tichý muž problém přece jen má.

Do bytu tehdy 46letého dělníka zlínské firmy ANC Components se v ten zimní den kolem deváté hodiny dobývali exekutoři. Přišli kvůli 70tisícovému dluhu, který pan Janota nesplácel. Vyrazili dveře jeho bytu, protože přes výzvy jim nikdo neotevíral. Uplynulo pár minut a chodbou se náhle rozezněl výstřel.

"A teď vyšel výstřel," pronese exekutor neuvěřitelně klidným hlasem na to, že střela prošla dveřmi jen 70 centimetrů od jeho těla.

Exekutoři se dali na útěk a za chvíli u paneláku přistál policejní vrtulník, z něhož po schodišti vyběhlo speciální komando, sestavené pro mimořádné události po nezdařeném policejním zásahu při střelbě v Uherském Brodě v roce 2015, při níž zahynulo devět lidí včetně střelce.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se