Autonomní kolonie na Marsu, kolabující společnost na Zemi, totalita ze strany farmaceutického gigantu, boj o zázračnou látku i o život. Tak vypadá svět podle Roberta Kaločaie, svého času střihače a filmaře a dnes autora prostorového digitálního komiksu Nanits Chronicles. Komiks s interaktivním soundratrackem, který se odehrává v blízké budoucnosti, během pěti dnů získal na crowdfundingovém portálu přes 25 tisíc liber (více než 790 tisíc korun).

"Vytvořili jsme úplně nový prostor, alternativní realitu našeho světa," začíná Robert Kaločai. Slovo Nanits je autory uměle vytvořenou zkratkou pro nano technologies a označuje sloučeninu, která slouží jako náhrada lékařské péče a bude prostupovat všemi epizodami komiksu. "Je to něco, co si člověk může koupit, když onemocní. Dostane předplatné, podobně jako třeba na Spotify. Látka Nanits ho za určitý čas vyléčí a pak přestane pracovat, dokud nemocný nezaplatí další dávku."

Od chřipky až po rakovinu

Pomocí Nanits lze léčit cokoli, od chřipky až po rakovinu. Ústředním problémem je však to, že se na ní lidstvo stalo závislým. Sloučeninu vyrábí farmaceutická společnost, která díky ní postupně ovládá celý svět. Lékaři už dávno neexistují a každý člověk Nanits potřebuje – jinak jej čeká smrt.

CES2177 77

Mezi lidmi se ale najdou takoví, kteří vykročí do boje proti násilné manipulaci. "Hlavním dějem komiksu je právě boj hlavních hrdinů proti farmaceutické společnosti. Nebudeme jej vyprávět chronologicky, jednotlivé díly spolu ale budou vzájemně souviset a doplňovat se," vysvětluje Robert Kaločai, dvaatřicetiletý rodák z Karlových Varů.

Dějová osa, ve které se příběhy odehrávají, je dlouhá přibližně dvě stě let a celá leží v budoucnosti. "Čtenář si například přečte díl z roku 2100 a po něm vyjde další, který se odehrává o osmdesát let později, ale vrací se k tématu z dílu předchozího, aby čtenář viděl souvislosti," pokračuje.

Svět v rukou nanotechnologií

Ve světě Nanits Chronicles se nevyskytuje nic nadpřirozeného, ani hlavní hrdinové v čele s brunetkou Niou nemají žádné superschopnosti. Využívají však vysoce vyspělé technologie. Úvod ke komiksu provází originální soundtrack, který reaguje na to, na kterém digitálním panelu se čtenář právě nachází, a tak ho vtahuje do děje. Prolog má dohromady třiadvacet grafických panelů, je volně ke stažení na internetu a čtenář se v něm dozví, že na Zemi propukla epidemie choroby, se kterou si lidstvo neumí poradit.CES2177 144 ink 1

Toho využívá menší farmaceutická firma a vymýšlí sloučeninu, která nemoc úspěšně léčí. Zároveň se potvrzuje, že je látka účinná i proti dalším onemocněním. To vede k obrovskému vzestupu této farmaceutické společnosti. "Je to podobné, jako když se objeví start-up s absolutní peckou," usmívá se Robert Kaločai. A možná je to podobné i projektu Nanits Chronicles, který na crowdfundingovém serveru Kickstarter sklidil velký úspěch.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se