Že jsou Pustevny nejnavštěvovanějším horským střediskem Beskyd, že je zdobí Jurkovičovy klenoty lidové secese Maměnka a Libušín (po požáru se opravuje) a že nad osadou bdí pohanský bůh Radegast, ví asi každý. Přidejme ale také možnost sjezdového i běžeckého lyžování, doplňme o krásu ledových skulptur, které tu díky mrazivé zimě vysochali umělci, a přihoďme možnost vyzkoušet si sněhoběžky… Důvodů, proč se ve dvou vydat právě na Pustevny, je zkrátka víc než dost. A to i tehdy, když by snad už ledové lapidárium rozmrzlo.
Ledové sochy vytesali na Pustevnách celkem ze šesti tun ledu řezbáři z Česka i Slovenska už poněkolikáté. Letos poprvé ale měla zimní výstava jednotné téma − v jednom stanu se krčil makrosvět brouků, ten druhý představoval podmořský svět. "Podmořské sochy mají obrovský úspěch," říká za organizátory Dita Hrtusová. "Zvláště třímetrový koráb s obrovskou chobotnicí, koráli, želvy… Lidi to baví."
Víkend ve dvou
Původně měla výstava trvat pouze první tři lednové týdny, letošní povedená zima ale dovolila prodloužit ji až do února − její ukončení si vynutí až oteplení: "Když bude počasí, určitě nebudeme ty krásné sochy ničit," slibuje paní Hrtusová.
Z Pusteven se dolů do údolí můžete dostat hned několika způsoby − na svazích se upravují skoro tři kilometry sjezdovek, větší či menší oklikou se můžete vydat na běžkách, využít můžete samozřejmě i lanovku, ovšem skutečnou lahůdkou je šestikilometrový sjezd na sněhoběžkách.
Informace o trvání výstavy Ledové sochy na Pustevnách hledejte na www.pustevny.cz. Ideálním východiskem pro poznávání Pusteven je Rožnov pod Radhoštěm s vyhlášeným skanzenem (www.vmp.cz). Běžkaři určitě ocení hřebenové trasy mezi Vsackým Cábem, Soláněm a Bumbálkou ve Vsetínských Beskydech či hřeben Javorníků z Kohútky na Kasárna a dál na Slovensko – patří k tomu nejlepšímu, co může běžkař milující výhledy do krajiny zažít.
"Sněhoběžky neboli ketkupolkka vymysleli ve Finsku a ve Švédsku někdy v první polovině 19. století," vysvětluje David Rybařík ze Ski centra Odry, které sněhoběžky půjčuje. Původně dřevěná konstrukce sestávala ze dvou skluzných ploch a jakýchsi řídítek ve výšce pasu. Na počátku minulého století je dokonce pořídila i finská armáda svým vojákům. Tradiční dopravní prostředek této severské země se dnes vyrábí v ocelovém a hliníkovém provedení − a právě takové sněhoběžky na Pustevnách půjčují.
Na to, abyste se na nich spustili po Knížecí cestě, podle Davida Rybaříka nemusíte ani umět lyžovat: "Postavíte se na to a jedete. Když je svah příliš mírný, odrážíte se nohou jako na koloběžce. Když to jede moc rychle, brzdíte nohou nebo seskočíte," láká k nevšední jízdě a dodává, že sněhoběžka jede rychleji než sáňky či boby, které si zde můžete též zapůjčit. Všechno pak vrátíte za necelou hodinku u dolní stanice lanovky.
Od ní je to jen kousek ke stylovému hotelu Ráztoka, v němž ochutnáte valašské speciality jako beskydský gulášek či místní halušky. Pokud tady přespíte, můžete si navíc užít komorní wellness či bowling, biliár a šipky.
U krokodýlů
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.