Novinář a politický aktivista Matěj Metelec je od letošního září otcem na plný úvazek. Vystřídal v péči o dcery manželku, dokumentaristku Apolenu Rychlíkovou, které skončila mateřská dovolená. Na navazující rodičovskou nastoupil on. Sepsal dokonce Manifest otce na rodičovské dovolené a zveřejnil ho v kulturním čtrnáctideníku, v němž pracuje jako redaktor.

Třiatřicetiletý Metelec je se svým rozhodnutím pečovat v domácnosti o děti spokojený. Přesto přiznává, že se s novou situací nejprve musel ztotožnit a překonat všechny vnitřní zábrany.

matej

Čí to byl nápad, že na rodičovskou dovolenou nastoupíte vy?
Mojí ženy. A jak jsem psal i ve svém "manifestu", musel jsem se s tou představou nejdříve sám poprat, než jsem se s ní úplně ztotožnil. Předsudky, ale i obyčejná nejistota jsou v tomhle směru, mám ten dojem, hluboce zakořeněné ve většině mužů i žen. Nakonec, nejlépe o tom vypovídají čísla – na rodičovské dovolené je stále 98 procent žen. Moje žena ale neviděla důvod, proč by konformitu, která ze mě mluví, měla brát jako poslední slovo do diskuze. A jsem jí za to dnes neskonale vděčný. Důvodů bylo samozřejmě víc, mimo jiné i snaha trochu prolomit společenskou nerovnováhu. Zásadní byla ale šance trávit víc času s rodinou, být u toho fascinujícího období, kdy miminko vyrůstá.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se